Rusya ile Ortak Olacağız

0
699
rusya-ile-ortak-olacagiz

Başbakan Yardımcısı Şimşek: Rusya ile güçlü dostluk ve komşuluk ilişkileri içinde olmak istiyoruz

Başbakan Yardımcısı Şimşek, “Rusya Federasyonu ile çok güçlü dostluk ve komşuluk ilişkileri içinde olmak istiyoruz. İnanıyorum ki önümüzdeki dönemde bu iş birliğimiz, ortaklığımız çok daha güçlü hale gelecek.” dedi.

Rusya ile Türkiye arasındaki ilişki arada bir gerilir ve arada bir de iki dost ülke haline gelir iki ülke. Bu durum ekonomi üzerinde son derece etkili oluyor.

Rusya hem ekonomik hem de diplomatik anlamda bize oldukça yardımcı olan ülkelerden birisi. Son dönemde harekat halinde olan Türk Ordusu ve ekonomik olarak uyguladığı ambargoyu kaldırması Türkiye için pozitif bir adım olarak algılandı.

Türkiye-Rusya ilişkileri
Şimşek, Türkiye-Rusya ilişkilerine değinirken de iki ülkenin her şeyden önce komşu olduğunu, komşuluk hukukunun da apayrı bir hukuk olduğunu dile getirdi. Şimşek, şöyle konuştu:

Genelde ticaret komşular arasında olur. Rusya Federasyonu ile çok güçlü dostluk ve komşuluk ilişkileri içinde olmak istiyoruz. İnanıyorum ki önümüzdeki dönemde bu iş birliğimiz, ortaklığımız çok daha güçlü hale gelecek. Hem Türkiye’nin hem de Rusya’nın menfaatine ilişkilerimiz ileriye gidecek. Ticari ilişkilerimiz oldukça güçlü, insanlar arasındaki diyalog çok iyi. Karşılıklı yatırımlarda bir sıçrama söz konusu. Birlikte yaptığımız Türk Akımı Projesi, nükleer santral projesi gibi büyük projeler var. Ortak yatırım fonuna ilişkin bir anlaşma söz konusu. Türk firmaları Rusya’da 1970’lerden bu yana çok büyük işler yaptılar. Türkiye geleceği parlak bir ülke. Rusya da geleceği son derece parlak bir ülke. Rusya ile Türkiye’nin, komşuluğun ötesinde, dostluk, ortaklık perspektifiyle ilişkilerini önümüzdeki yıllarda çok daha güçlendireceğine inanıyoruz. Ufak tefek sorunlar olur. Aile arasında da olur, normaldir bu. Önemli olan sorunların çözülmesi. Piyasalarımızı birbirimize ne kadar açarsak iki ülke de faydalanır. Ticaretten, yatırımdan, dışa açıklıktan korkmamamız lazım.”
4 şirket kararı…

Durum Türkiye için bu denli parlak seyrederken Rusya aslında ambargolarını tam olarak kaldırmadığını net bir şekilde ortaya koydu ve domates ithalatının yoğun olarak yapıldığı Rusya sadece 4 şirket ile anlaştığını söyledi. Bu durum Ticaret kanunları açısından da evrensel olarak hoş karşılanacak bir durum değil ve haliyle Rusya da bunun farkında ancak net bir şekilde tavrını koydu. Bu durum ardından Türkiye’nin bir atağını bekleniyordu ki son derece yapıcı bir açıklama yapıldı.

Rusya ile ortak olmak isteği dile getirildi…

4 şirket açıklaması ardından Başbakan yardımcısı olarak görev yapmakta olan Mehmet Şimşek açıklamalarda bulundu. Ekonomi sorumlusu olarak yaptığı açıklamalar son derece dikkat çeken bir boyuttaydı. Komşuluk ilişkilerinin Rusya ile daha da gelişmesini istediğini ve ilerleyen zamanlar için çok daha iyi bir ortaklığa kavuşulacağını vurgulayan Şimşek; eski dönemlerde olduğu gibi aktif bir ihracat yapma imkanları olacağını ve o günlere dönülmesini istediğini açıklamalarına ekledi.

düşüncelerinizi bizimle paylaşmak için yorum yazabilirsiniz

Bir Cevap Yazın