Rusya, Türkiye’den süt ve balık ithalatı için düğmeye bastı

0
968
Rusya-Turkiyeden-sut-ve-balik-ithalati-icin-dugmeye-basti

Rusya, Türkiye’den hayvan ve süt ürünlerinin ithalatıyla ilgili süreci başlatıyor. Rus kaynaklar, ilk aşamada Türkiye’de 6 fabrikada denetleme yapacaklarını açıkladı.

Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor), Basın Sözcüsü Aleksey Alekseyenko, 22 Ağustos’a kadar Rusya ve Kazakistan arasındaki Gümrük Birliği kapsamında ilgili uzmanların Türkiye’nin 6 fabrikasında denetleme yapacağını söyledi. Alekseyenko, “Bunların 3’ü süt, diğerleri ise balık ürünleri fabrikası. Rosselhoznadzor kalite ve ürünlerin güvenli olup olmadığını yerinde inceleyecek. Konuyla ilgili Türkiye Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’ndan yazı da aldık. Bu sürecin ardından Rusya’ya ihracat yapacak Türk firmalarını belirleyeceğiz.” dedi.

Alekseyenko, daha önce Rosselhoznadzor Başkanı Sergey Dankvert’ın, AB ülkelerinde hayvan ürünleri, süt ve süt ürünleri ithalatına bir kısım denetim ve sınırlamalar getirildiği gerekçesiyle oluşan alanın Türkiye’nin doldurma şansı olduğunu belirttiğine işaret ederek, “Türkiye’nin böyle bir potansiyeli olduğuna inanıyoruz.” ifadesini kullandı. Nisan ayında Antalya’da gerçekleşen Rusya-Türkiye Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısında tarım ürünleri ticareti ile ilgili konuyu masaya yatırdıklarını vurgulayan Dankvert, “Rusya ve Türkiye arasında tarım ve gıda alanında ticaretin geliştirilmesi kararı aldık. Türk şirketleri, özellikle de süt ve peynir üreticilerinin Gümrük Birliği şartlarını yerine getirmesi durumunda, Rosselhoznadzor gerekli sertifikasyon izinlerini sağlayacak.” açıklamasını yapmıştı.

Türk makamları da, 20’ye yakın Türk şirketin Rusya pazarına girmek için başvuruda bulunduğunu, öncelikle AB’ye ihracat izinleri olan şirketler olmak üzere diğerlerine de incelemelerin yapılmasının ardından izinlerin çıkacağını belirtmişti. Türkiye, Sovyetler Birliği döneminden kalma yasak sebebiyle Rusya’ya süt ve süt ürünleri ihracatı yapamıyordu. Türkiye beyaz et ve yumurta olmak üzere Rusya’ya tarım ürünleri ihracatını genişletmek istiyor. Türk yetkililere göre, süt ürünlerinin yanı sıra su ürünleri ihracatına gelen izinlerle birlikte Rusya’ya gıda ürünleri ihracatı 2013’te 1,5 milyar doları aşabilir.

haber365

Bir Cevap Yazın