Rusya:Türkiye İle İthalatı Arttıracağız

0
1114
Rusya:Türkiye İle İthalatı Arttıracağız

Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) Başkanı danışmanı Aleksey Alekseyenko, Türkiye’den tavuk eti, süt ve sebze-meyve ürünleri ithalatını artıracaklarını ifade etti.
Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Alekseyenko, Türkiye ile ithalat planlarını anlattı. Rosselhoznadzor Başkanı danışmanı, “Türkiye’den sadece sebze-meyve değil, tavuk eti ve süt ürünlerinin ithalatını artırmayı planlıyoruz. Konuyu Türk mevkidaşlarımızla görüştük. Görüşme yapıcı ve verimli geçti. Eylül ayı sonunda söz konusu Türk ürünlerinin daha fazla alacağımıza inanıyoruz. Genelde Türk gıda ürünlerine ilgi duyuyoruz. İncelemede bulunmamız lazım. Başka neler alabiliriz ve oturup görüşmemiz gerekiyor. Konuyla ilgili Türkiye tarafıyla tekrar görüşmeler yapacağız. Her defa olduğu gibi Türk mevkidaşlarla bu sefer anlaşacağımıza inanıyoruz.” dedi.

TÜRK ÜRÜNLERİN GÜMRÜKTEN RAHAT GELMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ

Konuyla ilgili gümrük kapılarında da çalışmalar yapacaklarını vurgulayan Alekseyenko, “Türk ürünlerinin gümrükten geçmesini kolaylaştırmak için Rosselhoznadzor olarak elimizden geleni yapacağız. Özellikle Karadeniz kıyısı Novorossiysk limanında.” şeklinde konuştu.

TÜRK İŞ DÜNYASI: BU TÜRKİYE İÇİN GÜZEL FIRSAT, İYİ DEĞERLENDİRMEMİZ LAZIM

Rusya’da faaliyet gösteren Rusya Türkiye İşadamları Derneği (RUTİD) Başkanı Esat Sarı, “Bu Türk iş dünyası için güzel, ama nadir bir fırsat. Mutlaka değerlendirmemiz lazım. Devletin Rusya’yı iyi bilen, Rusya’da faaliyet gösteren Türk sivil toplum kuruluşlarıyla ortak strateji hazırlaması ve geliştirmesi lazım. Aksi durumda bu fırsat elimizden kaçar. Rusya ile iş yapmak isteyen iş adamlarımız da rahat olsun. Geleceğine yönelik yatırım yapacağının bilincinde olmalı. Piyasaya korkarak değil, iyi plan, program ve strateji yaparak girmek önemli.” dedi.

Bir Cevap Yazın