Rüzgârı arkalarına aldılar ufukta dev yatırımlar var

0
896

Yatırımcıların uzun süredir beklediği Yenilenebilir Enerji (rüzgar, güneş, su) Kanunu (YEK) 2010’nun son günü çıktı.

Koç, Sabancı, Zorlu, Aksa, Anadolu Grup, MMEKA, Polat, Bilgin Enerji gibi büyük şirketler yatırıma hazır. Sektör temsilcileri yenilenebilir enerjide 5 yıl içinde 20 bin megavatlık, 30 milyar dolarlık yatırım yapılacağını öngörüyor. 

Rüzgâr ve güneş enerjisi yatırımcılarının beklediği kanunun ilgi çekici yanı rüzgar enerjisinde Türkiye’den alım (türbin tedariki) yapıldığında verilecek olan teşvik oldu. Rüzgar enerjisinde elektriğin kilovatına 7.3 dolar destek veriliyor. Yerli alım durumunda ek olarak 3.7 dolar daha destek verilecek. Böylece toplam destek 11 doları bulacak. Güneş enerjisinin ise 2013 yılına kadar 600 megavata (MW) kadar şebekeye bağlanması kararı alındı.

Sabancı harekete hazır

Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman, Enerjisa’nın yenilenebilir enerji kaynaklarındaki üretim payını artırmayı hedeflediklerini belirterek, “Bu çerçevede, 2015 yılı için hedeflediğimiz minimum 5 bin MW kurulu gücündeki portföyün yüzde 40-45’inin hidroelektrik santrallarından, yüzde 5-10’unun ise rüzgâr enerjisi santrallarından oluşmasını öngörüyoruz” dedi.

Güneşle ilgili ilk adım

Rüzgâr Enerji Sanayicileri Derneği (RESİAD) Başkanı Tolga Bilgin, “Uzun süredir çıkmasını bekliyorduk. Ancak fiyatlandırmanın euro’dan dolara çevrilmesi bizi zora sokacak. Rüzgârda makineler Avrupa’dan euro ile alınıyor. Kur riski oluşacak. Yasanın çıkmasıyla güneş enerjisi ile ilgili ilk adım atıldı. Şimdi sıra EPDK’nın yayınlayacağı yönetmelikte.”

30 milyar dolarlık pazar

Polat Enerji Genel Müdürü Zeki Aybar Eriş, kanunda yerli katkı desteği kararı çıkmasının Türkiye’de yenilenebilir enerjide bir sanayi hamlesi yapacağını söyledi. Aybar şöyle konuştu:

“Bu sayede Türkiye’de rüzgâr enerjisi ekipmanları sanayisi gelişecek. 5 yıl içinde yaklaşık olarak 20 bin megavatlık bir kurulum olacağına göre 30 milyar dolarlık yeni bir sektör oluşacak. Ayrıca çevre ülkelere ihracat olanakları da eklersek Türkiye için büyük fırsatlar var.”

‘Fırsatlara bakıyoruz’

Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu, küresel ısınmanın dünyadaki en önemli sorunlardan bir tanesi olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

“Bundan dolayı portföyümüzde yenilenebilir enerjiye önemli bir pay vermeyi düşünüyoruz. Yenilenebilir enerjide fırsatları değerlendirmek istiyoruz. Ekonomisi olan ve gelecek vaat eden projeler öncelikle odaklanacağımız projeler olacak.”

300 megavatlık hedef

Anadolu Grubu Enerji Sektörü Koordinatörü Tuğban İzzet Aksoy şöyle konuştu:

“Anadolu Grubu olarak 205 MW’lık iki HES yatırımımıza ek olarak 1 Kasım 2007 RES başvurularımız bulunuyor. Orta vadede yenilenebilir enerji alanındaki hedeflerimiz doğrultusunda HES yatırımlarımız ile birlikte toplam 300 MW kurulu güce ulaşmayı planlıyoruz.

Haber Kaynağı: Milliyet Gazetesi – www.milliyet.com.tr

Bir Cevap Yazın