Sağlık Kurallarına Uymayan İş Yerlerine Ceza Yağdı

0
996

Et Teftişİstanbul Tarım İl Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürlüğü ekiplerince, il genelinde 9 bin 369 işyerinde gıda denetimi yapıldı.

Toplu tüketim yerleri ve satış noktalarında yapılan denetimler sonucu; 505 işyerine toplam 1 milyon 744 bin lira idari para cezası kesilirken, 43 işyeri hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

İstanbul Tarım İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, il genelindeki gıda denetimlerininin sıklaştırıldığı bildirildi. İstanbul’da denetim seferberliği başlatan İl Tarım Müdürlüğü, Bakanlık talimatıyla İstanbul’daki ilçe şube müdürlüklerini 16′ dan 39’a çıkararak 23 ilçede yeni şube müdürlükleri açtı. Yine Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın talimatıyla 300 yeni gıda denetim personeli alan İstanbul Tarım İl Müdürlüğü, yeni personeli eğitime tabi tutarak, ilçe müdürlüklerine denetçi olarak atadı.
Yeni yapılanmayla birlikte denetimlerini arttıran İstanbul Tarım İl Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürlüğü ekipleri, yılbaşından bugüne kadar toplam 9 bin 369 işyerinde denetim yaptı. 4 bin 138 gıda satış yeri, 2 bin 961 toplu tüketim yeri ve 2 bin 270 üretim yerinde yapılan denetimler sonucu; gıda güvenliğine aykırı davranan 505 işyerine toplam 1 milyon 744 bin Lira idari para cezası kesilirken, 43 işyeri için de savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. İstanbul Tarım İl Müdürlüğü, yıl sonuna kadar 53 bin işyerinde denetim yapmayı hedefliyor.
Çalışmalarla ilgili bilgi veren İstanbul Tarım İl Müdürü Ahmet Kavak, bir yıl boyunca yapılan denetimlerin, eşzamanlı yapılan bu yeni denetimlerle etkinleştirildiğini söyledi. Geçen yıl 50 bin işyerinin denetlendiğini vurgulayan İl Müdürü Ahmet Kavak, denetimler sonucu rastlanan usulsüzlüklerle ilgili çeşitli cezai müeyyideler uyguladıklarını söyledi. Ahmet Kavak şöyle konuştu: ” Geçen yıl yapılan denetimler sonucu 2 bin 482 iş yeri hakkında idari para cezası uygulandı. Bin 718 işyeri hakkında faaliyet durdurma cezası verirken, 424 işyeri hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunduk” dedi. Bu yıl da 53 bin işyerini denetlemeyi hedeflediklerini belirten Ahmet Kavak, “Yapacağımız bu denetimlerde halkımıza güvenli gıdanın sunulmasını sağlayacağız. Halkımızın da bu çalışmamıza göstereceği duyarlılık ve siz değerli basın mensuplarının katkısı bu çalışmanın başarısını artıracaktır. Özellikle 174 Alo Gıda Servisimizin etkinleşmesi için yoğun bir çaba sarf ediyoruz. İstanbul bu anlamda pilot bölge seçildi. Burada amaç, vatandaşlarımızı da gönüllü denetçi yapmak. Denetimlerimiz yıl sonuna kadar sürecek. ” dedi. (CİHAN)

Bir Cevap Yazın