Sahillerin incisi, Akdeniz’de yüzünü gösterdi

0
952
Sahillerin-incisi-Akdenizde-yuzunu-gosterdi

Akdeniz kumsallarının nadide bitkisi olan kum zambakları açmaya başladı.

Türkiye kıyılarında kumul alanlarda yayılım gösteren, ve Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Taşucu beldesi Göksu deltasında yetişen kum zambakları çiçeklerini açmaya başladı. Güzelliği ve zarafeti temsil eden beyaz çiçekleriyle sahillerin incisi olarak adlandırılan kum zambağının açan çiçeklerinin güzel görüntüsü görenleri adeta büyülüyor.

Sadece görüntüsü ile değil geceleyin salgıladığı kokusuyla da dikkat çeken kum zambağı Türkiye’nin dışında İsrail ve Portekiz arasındaki bütün sahillerde fazlasıyla yer aldığı öğrenildi.

Göksu deltasında denize girmek için gelen vatandaşların dikkatini çeken kum zambakları mayıs ayında açmaya başlayıp eylül ayına kadar kendini gösteriyor. Kumul alanda yetişen bu bitkinin kesinlikle tarım topraklarında yetişmediği, suyunu denizden alarak beslendiği öğrenildi.

Göksu deltasında son yapılan sayım çalışmasında 100 binin üzerinde kum zambağı tespit edildiği hakkında bilgi veren Mersin Özel Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, önümüzdeki günlerde yine bir ekibin gelerek kum zambakları hakkında araştırmalar yapacaklarını kaydetti.

Görüntüsüyle adeta büyülendiklerini belirten vatandaşlar ise “Sadece görüntüsü değil, gece çiçeğin saçtığı kokuya şahit olduk o kadar büyüleyici bir koku ki anlatılması imkansız. Bu nedenle kum zambakları hayatımızda gördüğümüz en güzel çiçeklerden birisi halini aldı. Ayrıca bu kadar sıcak bir ortamda ve kumun içinde yetişmesi çok enteresan bir durum.” diye konuştu.

haber365

Bir Cevap Yazın