ŞAHİN: Fındıkta Altyapı Eksiklikleri Hala Devam Ediyor

0
1169
Ordu Ticaret Sanayi Odası ŞahinORDU TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI ŞAHİN: -”FINDIKTA ALTYAPI EKSİKLİKLERİ HALA DEVAM EDİYOR, BİR AN ÖNCE LİSANSLI DEPOCULUĞA GEÇİLMELİDİR. FİSKOBİRLİK AYAĞA KALDIRILMALIDIR”

ORDU (A.A) – Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, fındıkta altyapı eksikliklerinin hala devam ettiğini belirterek, ”Bir an önce lisanslı depoculuğa geçilmelidir, FİSKOBİRLİK ayağa kaldırılmalıdır” dedi. 
     Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de tarım ürünleri arasında en fazla döviz girdisi sağlayan ürünün fındık olduğunu hatırlattı.
     Buna rağmen fındıkta halen altyapı eksikliğinin devam etmesine üzüldüklerini ifade eden Şahin, şöyle konuştu:
     ”Bu zamana kadar birçok defa dile getirdik ve yetkilileri bu konuda uyardık. Biz fındık sektöründe lisanslı depoculuğun faaliyete geçmesini oldukça önemsiyoruz. Fındıkta 2011 yeni sezon öncesi rekoltenin az olacağını bazı kurumlar ifade etti. 2011 yılı fındık rekoltesi Türkiye genelinde 450 bin tonun altında olacak. Şu anda herkes biliyor ki rekoltenin düşük olmasıyla TMO depolarındaki fındık değer kazandı. Çünkü depoda bekletilen fındık rekoltenin düşük olmasıyla daha da kıymetlendi. Bu nedenle lisanslı depoculuğun önemi bir kez daha anlaşılmış oldu. Şu anda üreticinin fındığını kim alacak o bile belli değil. TMO almayacak, FİSKOBİRLİK’in de durumu ortada. Üreticinin fındığı yine serbest piyasadan satılacak. Bu da üreticinin sahipsizliğini bir kez daha ortaya koyuyor.”
     FİSKOBİRLİK’in devrede olması gerektiğine inandığını bildiren Şahin, şunları kaydetti:
     ”Biz hep güçlü bir FİSKOBİRLİK olmasını savunduk. Yapısal bozukluklardan kurtulmuş ve güçlü bir FİSKOBİRLİK olmasını arzuladık. Bugün söylemlerimiz yaşanan tabloyla daha iyi ortaya çıkmıştır. Açıkçası FİSKOBİRLİK’in yapısal bozuklukları düzeltilerek yaşatılmasını istiyoruz. Türk fındık ihracatımızın artması sevindirici olmakla beraber ortaya güçlü bir fındık üreticisinin de çıkarılmasını çok önemsiyoruz. Altyapı eksiklikleri hızla giderilmelidir. Fındıkta altyapı eksiklikleri hala devam ediyor. Üzülerek söylüyorum ki rekoltenin çok olduğu bir yılda ortaya üzücü tablolar çıkabilir. Bunun böyle olmaması için bir an önce lisanslı depoculuğa geçilmelidir, FİSKOBİRLİK ayağa kaldırılmalıdır, yetkililere bu konuda bir kez daha sesleniyoruz.”
     Şahin, fındıkta altyapı eksiklerinin giderilmesiyle ürünün daha da pahalıya ihraç edileceğini, bundan üreticinin daha da kazançlı çıkacağını sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın