Salatalığın sıradışı faydaları

0
961
Salataligin-siradisi-faydalari

Salatalığın yetiştirilmesi kolaydır ve oldukça lezzetli bir meyvedir. Peki salatalık ile yorgunluğunuzu gidermenin yanında, mutfak lavabonuzu ya da çocuğunuzun boyadığı duvarları temizleyebileceğinizi biliyor musunuz?

Salatalıklar her gün ihtiyacınız olan B1, B2, B3, B5, B6, C vitaminleri ile folik asit, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko içeriyor.

Öğleden sonraları kendinizi yorgun mu hissediyorsunuz? Kafeinli, gazlı içecek doldurun ve bir salatalık atın içine. B vitaminleri ve karbonhidrat açısından zengin olan salatalık sizi saatlerce zinde tutabilir.

Duştan sonra aynanızın buharlanmasından bıktınız mı? Aynanızı bir salatalık dilimiyle ovalamayı deneyin, aynanızdaki sis engellenecektir ve aynanız parlayacak.

Böcekler çiçeklerinize zarar mı veriyor. Küçük bir teneke kutuya birkaç dilim salatalık yerleştirin, böylece bahçeniz bu bahçe zararlılarından kurtulacaktır. Salatalığın içindeki kimyasallar alüminyumla reaksiyona geçiyor ve insanlar tarafından anlaşılamayan, böcekleri uzak tutan bir koku yayıyor.

Selülitlerinizden kurtulmak ister misiniz? Sorunlu bölgenizi birkaç dakika boyunca 1-2 dilim salatalıkla ovalayın. Salatalığın içindeki fitokimyasallar cildinizdeki kolajenin sıkılaşmasına, cildinizin dış katmanının sağlamlaşmasına ve selülitin görünürlülüğünün azalmasına yardımcı olur. Ayrıca kırışıklıklarda da işe yarar.

Başağrısını geçirir. Gece yatmadan önce başınız ağrıyorsa birkaç dilim salatalık yiyin ve sabah yenilenmiş, başağrısız olarak uyanın. Salatalık vücudunuzun kaybettiği gerekli besin ögelerini yerine koyacak kadar yeterli şeker, B vitaminleri ve elektrolit içerir.

Önemli bir toplantınız veya iş görüşmeniz var, fakat ayakkabılarınızı parlatacak kadar zamanınız olmadığını farkettiniz, ne yaparsınız? Yeni kesilmiş bir dilim salatalıkla ayakkabınızı ovalayın, içindeki kimyasallar hızlı ve kalıcı bir parlaklık sağlayacaktır.

Kapı, pencere veya dolaplarınızın menteşesi gıcırdıyor mu? Bir dilim salatalık alın ve gıcırdayan menteşeleri ovalayın, gıcırtının kaybolduğunu duyacaksınız.

Streslisiniz, fakat masaj yaptıracak zamanınız yoksa, bütün bir salatalığı kesin ve bunu kaynamakta olan suyun içine atın. Salatalığın içindeki kimyasallar ve besinler kaynayan suyla reaksiyona girecek ve gevşetici, rahatlatıcı bir aroma oluşturarak buhar çıkacaktır. Bu buharın yeni doğum yapmış anneler ya da sınava çalışan çocuklarda da stresi azalttığı belirlenmiştir.

Öğle yemeği yedikten sonra sakız veya nanenizin olmadığını farkederseniz, bir dilim salatalık alın ve 30 saniye kadar üst damağınıza bastırın. Böylece ağız kokunuz geçecek, çünkü salatalıktaki fotokimyasallar ağzınızdaki kokudan sorumlu olan bakterileri öldürecektir.

Musluk, lavabo veya paslanmaz çelik eşyalarınızı çevreci bir şekilde temizlenin yolunu arıyorsanız, bir dilim salatalığı alın ve temizlemek istediğiniz yüzeyi bununla ovalayın. Hem paslar gidecek hem de parlaklığı geri gelecektir. Hem de salatalık temizlerken parmaklarınıza ve tırnaklarınıza zarar vermez.

Tükenmez kalem kullanırken yanlış bir şey mi yazdınız? Salatalığın kabuğunu alın ve tükenmez kalem yazısını silmek için yavaşça sürün. Ayrıca salatalık çocukların kullandığı renkli mum boyalar ile keçeli kalemlerin boyasını da çıkarmaya yardım eder.

haber46

Bir Cevap Yazın