salatalık çiftçinin sigortası oldu

1
788
tursuluk_salatalik_ureticinin_alternatif_can_simidi_oldu_

Ödemiş’te geçtiğimiz yıllara nazaran patates ve karpuzda istediği fiyatı bulan üretici, turşuluk salatalık (kornişon) üretiminden de geçtiğimiz yıllarda aldığı yaralarını sarmaya başladı.

Temmuz ayı sonlarına kadar yapılan birinci ekim salatalık hasadından gelir elde eden Ödemiş’in çevre belde ve köylerindeki üreticiler, Temmuz sonuna kadar devam etmesi beklenen ikinci ekim hasadından da iyi fiyat beklediklerini söylediler.

Advertisement

Patateste ekim alanlarının azalması nedeniyle bu yıl ekim yapan üreticilerin bu yıl iyi bir fiyat elde etkilerini belirten üreticilerden Hasan Kumru, “Sanayide ve kozmetikte kullanılan salatalığın üç farklı kalibrede satışının yapıldığını söyledi. Birinci ekimde fiyatların bu yıl kilo başına 1,40 TL, 45 kuruş ve 25 kuruş aralığında seyrettiğini, bunun da üreticinin emeğini karşıladı” dedi.

Kumru, bölgedeki salatalık üretimi ile ilgili şunları söyledi: “Birinci ekim salatalıkta 40 gün devam eden hasadın ardından ikinci ekim de devam ediyor. Güz salatalığı olarak da adlandırdığımız ikinci dönem salatalık ekimleri Temmuz sonuna kadar devam eder. Geçtiğimiz yıllarda patatesten ağzı yanan üreticiler salatalık gibi alternatif ürünlere yöneldiler. Bu yıl borçlarımızı ödemeye başladık “

İki yıldır salatalıkta arz-talep dengesinin oluştuğunu dile getiren Kumru, birinci dönem üretimin ağırlıklı olarak yurt dışına ikinci dönemin ise iç piyasaya hitap ettiğini ifade etti.

haber365

1 YORUM

Bir Cevap Yazın