Saman ithal ettik ama ihracatımız daha fazla!!!

0
1108
saman

Tarım Bakanı Eker, muhalefetin “saman ithal eder hale geldik” eleştirilerine karşılık; Türkiye’nin 316 ton saman ithalatına karşılık 4 bin 740 ton ihracat yaptığını, bu ihracattan da 766 bin 749 dolar gelir elde ettiğini bildirdi.

ANKARA – Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’nin 316 ton saman ithalatına karşılık 4 bin 740 ton ihracat yaptığını, bu ihracattan da 766 bin 749 dolar gelir elde ettiğini bildirdi.

Eker, TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığının 2013 yılı bütçesi üzerinde yaptığı konuşmada, bir çiftçinin traktör almak için 2002’de 65 ton buğday, 76 ton mısır sattığını; 2011’de ise 45 ton buğday, 48 ton mısır sattığını söyledi.
“Türkiye, şu ürünleri ithal ediyor” söylemlerinin çoğunun gerçek dışı olduğunu belirten Eker, bunların, Ekonomi Bakanlığı’nın ticareti serbest ürünler listesinde yer aldığını ancak fiiliyatta olmadığını belirtti. Eker, “Kaldı ki fiiliyatta da olabilir. Türkiye serbest ekonomi uyguluyor, satıyorsanız alacaksınız” dedi.
“Türkiye, ABD’den fındık ithal ediyor” eleştirilerini yanıtlayan Eker, Türkiye’nin, 2011’de 230 bin ton iç fındık ihraç ettiğini, 1 milyar 820 milyon dolar gelir elde ettiğini, bunun bir rekor olduğunu belirtti.
“Sırbistan’dan et ithal ediliyor” söyleminin de “ayıp” olduğunu ifade eden Eker, Türk Kızılay’ının, Sancak bölgesinde yaşayan Müslüman ve Türkler’den Pakistan’daki sel felaketine uğrayanlara yardım etmek üzere 300 ton et aldığını kaydetti.
Muhalefetin laf atmalarına Eker, “Çakma milliyetçilik, sizin milliyetçiliğiniz bu işte” diye karşılık verdi.
“Bu ufukla mı geliştireceksiniz?”
Eker, Türkiye’nin 28,5 milyon ton saman üretiminin bulunduğunu, 2012 itibariyle Bulgaristan’dan 19 ton, Moldova’dan 20 ton, KKTC’den 277 ton olmak üzere 32 bin dolar karşılığı 316 ton saman ithalatı yaptığını bildirdi.
Türkiye’nin Ekim 2012 itibariyle Hollanda, Macaristan, Lübnan, Irak, Ürdün ve Suudi Arabistan’a 4 bin 740 ton saman ihracatı yaptığını belirten Eker, 766 bin 749 gelir elde ettiğini vurguladı. Eker, “Dönüp dolaşıp ‘Türkiye saman ithal ediyor’ dediğiniz olay bu. Ne kadar ayıp. Siz Türkiye’nin tarım sektörünü böyle mi, bu ufukla mı geliştireceksiniz?” diye sordu.
Eker, Fransa’nın, tarımsal başarılarından dolayı ve dünya gıda güvenliğiyle ilgili Türkiye’nin yapıcı kararları nedeniyle kendisine tarım alanında şövalye liyakat nişanı verdiğini anlattı.
“Başarı bu” diyen Eker, “Türkiye, Fransa’dan çok ithalat yaptığı için bunun verildiğinin” söylendiğini belirtti. Eker, bunun da yalan olduğunu ifade ederek, “Fransa, sizin iktidarınızda 2002’de dünyanın 5., Avrupa’nın 1. büyük tarım ekonomisiydi. Bizim iktidarımızda Türkiye, Fransa’nın önüne geçti Avrupa’nın birincisi dünyanın 7.’si oldu. Fransa bunu biliyor, Fransa bunun için veriyor” dedi.
“Otistik çocuklara bağışta bulunacağım”
Eker, zirai kredilerin kime verildiğine ilişkin bir soru üzerine 172 bin üreticiye faizsiz kredi verildiğini, bunun listesinin de Ziraat Bankası kayıtlarında yer aldığını vurguladı.
Söylediği hiçbir şeyin yalan olmadığını, bütün bilgilerin kaynağının bulunduğunu dile getiren Eker, millete yalan söylemedikleri için her seçimde oy aldıklarını kaydetti.
MHP Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz’ın sözlerine sataşma gerekçesiyle yanıt veren Eker, “Yalancı sözünüzü size iade ediyorum. Siz hakaret ettiniz, ben sizi mahkemeye verdim. Eğer kazanırsam, madem sizin söylediğiniz gibi Diyarbakır kontenjanından geldim, oradaki otistik çocukların sorunlarıyla ilgili derneğe bağışta bulunacağım” dedi.
kaynak:http://www.dunya.com

Bir Cevap Yazın