Şap Aşısı Yaptırmayanlara Ceza

0
1275

Şap AşısıNevşehir İl Tarım Müdürü Ahmet Şahin, hayvanlarını aşılatmayan yetiştiricilere 5 bin 385 TL idari para cezası verileceğini söyledi.

Nevşehir İl Tarım Müdürü Ahmet Şahin, şap hastalığının merkeze bağlı Kaymaklı Kasabası, Hacıbektaş ilçesine bağlı Kızılağıl Kasabası, İlicek Köyü, Kayaaltı Köyü, Avanos ilçesine bağlı Akarca, Paşalı, Gülşehir İlçesine bağlı Karacaşar Kasabası, Tuzköy Kasabası, Gülpmar köylerinde halen devam ettiğini söyledi.

Hastalık bitinceye kadar idari tedbir açısından 28 Ocak 2011 tarihinden bu yana hayvan pazarının kapalı tutulduğunu belirten Şahin, “Yozgat-Boğazlıyan ve Kırşehir hayvan pazarları da kapalı tutulmaktadır. Hastalıkla kararlı mücadele edilebilmesi ve Tarım Bakanlığı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Programı Şap Aşılama Kampanyası kapsamında “15 Şubat-30 Nisan 2017″ tarihleri arasında 2 aylıktan büyük tüm büyükbaş hayvanların aşılanacaktır. Bu süre içerisinde hayvan sahiplerinin aşı yaptırmanın zorunludur.” dedi.

Hayvanlarını aşılatmayan yetiştiricilere 5 bin 385 TL idari para cezası verileceğini belirten Şahin, “Aşı yapılmamış hayvanların il ve ilçe dışına sevklerine müsaade edilmeyecek. Aşısız hayvanlara Veteriner Sağlık Raporu verilmeyecek. Yetiştiriciler mağdur olmamak için hayvanlarını mutlaka aşılatmaları gerekir.” diye konuştu.

(CİHAN)

Bir Cevap Yazın