ŞAP TEHTİDİ ! Edirne’de sadece Ticaret Borsası’nda hayvan faaliyetine izin veriliyor

0
1339
şap aşısıEDİRNE (A.A) – Bulgaristan’da şap hastalığının tespit edilmesi ve yayılma eğilimi göstermesi üzerine, Edirne İli Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu’nca hastalığın bulaşma ihtimaline karşı tedbir olarak Edirne’deki hayvan pazarları yeniden kapatıldı.

Alınan bilgiye göre, Edirne Vali Yardımcısı Kamil Sarıaslan başkanlığında toplanan Edirne İli Hayvan sağlığı Zabıtası Komisyonu, Türkiye’nin sınırına 2 kilometre uzaklıktaki Bulgaristan’ın Burgaz bölgesinde şap hastalığının tespit edilmesi ve yayılım eğilimi gösterdiği bilgisi üzerine, Trakya bölgesinde muhtemel bir enfeksiyon kaynağının yayılmasının önüne geçilmesi ve Trakya bölgesinin şap hastalığından arilik statüsünün sürdürülebilmesi için çeşitli tedbirler aldı.
Buna göre, Havsa Belediyesi ile Keşan Ticaret Borsası tarafından işletilen ve her cumartesi günü kurulan canlı hayvan pazarları 19 Nisan 2011’den itibaren ilkbahar şap aşılama kapsamının sona erdiği 15 gün sonrasına kadar geçici süreyle kapatıldı. Şap aşısı olmamış büyükbaş ve küçükbaş hayvanların hareketleri yasaklanarak, bu hayvanlar için veteriner sağlık raporu tanzim edilmeyeceği bildirildi.
İl dışına kesim için götürülecek hayvanlar ise kesileceği mezbahadan yazı getirilmesinden sonra veteriner sevk raporu tanzim edecek ve ondan sonra sevklerine müsaade edilecek.
Anadolu’dan Trakya bölgesine kontrolsüz olarak yapılabilecek şap hastalığına duyarlı canlı hayvan sevklerinin engellenmesi amacıyla yol kontrolleri artırılacak.
Edirne Merkez ilçede bulunan canlı hayvan borsasında sadece kasaplık hayvan satışlarına izin verilecek, borsaya getirilen tüm kasaplık hayvanlar, satılmadığı takdirde geri dönüşlerine kesinlikle izin verilmeyecek.
-DAHA ÖNCEDE KAPATILMIŞTI-

Bu arada Bulgaristan’ın sınıra iki kilometre uzaklıktaki Burgaz Bölgesi’nde avcılar tarafından vurulan 3 domuzda şap hastalığı tespit edilmiş ve olası bir şap hastalığı riskine karşı, Havsa ve Keşan Canlı Hayvan Pazarlarının da aralarında bulunduğu Trakya Bölgesindeki canlı hayvan pazarları 11 Ocak 2011 tarihinden itibaren 21 gün süre ile kapatılmıştı.

Bir Cevap Yazın