şarbon alarmı

0
1020
Sarbon-Hastaligi-Alarmi

Malatya’nın Arapgir ilçesinde ölen hayvanlardan şarbon hastalığının tespit edilmesi üzerine bölge karantina altına alındı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, Erzincan’ın Kemaliye ilçesi ile Malatya’nın Arapgir ilçesi arasındaki Yazıhan, Arguvan ve Arapgir ilçelerindeki hayvan yetiştiricilerimizce kullanılan Sarıçiçek yaylasında çiftçilere ait 1 adet büyükbaş, 5-6 küçükbaş hayvanın aniden ölümü neticesinde yapılan ilk incelemede şarbon hastalığının tespit edildiği belirtidi.

Açıklamada, ölen hayvanlardan alınan numunelerin Elazığ Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğüne gönderildiği ve şarbon tespitinin bu kurum tarafnıdan da belirlendiği aktarılan açıklamada, “Enstitü Müdürlüğünden bilgi ile hastalığın şarbon yönünden müspet olduğu öğrenilmiştir. Bunun üzerine Zoonoz hastalığının hayvanlardan insanlara bulaşan bir hastalık olması nedeni ile Kemaliye İlçe Müdürlüğü ve Arapgir İlçe Sağlık Grup Başkanlığına bilgi verilerek, aynı gün yaylaya gidilmiş bölge karantina altına alınmıştır. Ölen hayvanlar Arapgir Belediyesine ait iş makineleri ile İlçe Müdürlüğümüz personelinin gözetiminde mevzuata uygun bir şekilde gömülmüştür” denildi.

Açıklamada şu bilgiler yer aldı: “Hastalığın aşılama dışında bir mücadelesi olmadığından dolayı, bölgedeki hayvanlara koruyucu olarak aşılama yapılabilmesi amacıyla Ankara Merkez Etlik Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden aşı talep edilmiş ve tedarik edilen aşıyla, aynı gün bölgede koruyucu aşılama çalışmalarına başlanmıştır. Hastalık ve hastalıktan korunma hakkında bölge halkına eğitici bilgi verilmiştir. Hastalığın seyri İlçe Müdürlüğümüzün takibi ve kontrolü altındadır. Ayrıca İlçe Sağlık Grup Başkanlığı ekiplerince bölge halkına hastalıktan korunma hakkında bilgi verilerek sağlık kontrolünden geçirilmiştir”.

haber365

Bir Cevap Yazın