Sarıgöl ziraat odasından üzümde kalıntı sorununa çözüm

0
1529

Sarıgöl ziraat odasıMANİSA (İHA) – Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, her yıl yaş üzümde yaşanan kalıtı sıkıntısına son verecek bir sistemi deneme amaçlı kurma çalışmalarını başlattı.

Sarıgöl İlçesine bağlı Baharlar köyünde Ahmet Alkan adlı kişiye ait 25 dekarlık üzüm bağında başlattıkları 10 sıra üzüm bağında yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen yaptığı açıklamada şunları söyledi: ”Yaş üzüm yetiştiriciliğinde üzüm bağlarının üzerleri, beyaz naylon kanaviçelerle örtü altına alınmakta. Örtmenin amacı ise don, dolu, yağmur, toz, çiğ gibi etkenlerden korumak için yapılmaktadır. Oysa atılan ilaçlar hava akımı güneş ışığından yoksun kaldığından atılan ilaçların etkileri üzüm üzerinde kalmakta ve yaş üzüm ihracatında ise önemli sorunlar yaratmaktadır.”

Bu sorunun ortadan kalkması için bir sistem geliştirdiklerini ifade eden Ülgen, şöyle konuştu: ”Baharlar köyünde yeni bir örtü sistemi yapmaya başladık. Bu sistemde üzüm bağlarının üzerlerine örtülen beyaz kaleviceler yerine, güneş ışığını yüzde 40-50 geçiren bir malzeme ile kapatacağız. Üzüm bağının üzerine değmeyecek yüksek olacak ve 5 -7 telli olacak her üzüm çubuğu bir telde olacak. Atılan tarım ilaçları da hava dolaşımını yapacak şekilde hazırlanmakta, asmalar böylece nemden de kurtulacak. Bu sitemle kalıntıların önüne geçeceğiz.”

Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, deneme amaçlı yapılmaya başlanan sistemin bakımı ve tüm masraflarının Ziraat Odası tarafından karşılanacağını söyledi. Sistemin kurulması, bakımı, ilaçlamanın yapılması, hasat alımına kadar yapılacak tüm masrafları karşılayacaklarını anlatan Ülgen, sözlerine şöyle devam etti: “Ziraat mühendisimiz tarafından kontrol edilecek. Kalıntıyı önlemek için yapılan sistem başarılı olunduğunda tüm ovada yaygınlaşması için örnek çalışmadır. Bu kalıtı olayı Manisa’nın sorunu değil sadece Sarıgöl Ovası’nın sorunudur. Çünkü, Sarıgöl Ovası’nda 100 bin dekar üzüm bağı bulunmaktadır. Yaş üzümün tamamını Sarıgöl karşılamaktadır.”

Bir Cevap Yazın