Sarımsağında Sap Darası Kaldırıldı

0
954
sarimsagin sap darasi kaldirildi

Kastamonu’da “Taşköprü sarımsağı”nın satışında uygulanan “sap darası” uygulaması kaldırıldı.

Taşköprü Kaymakamlığı, belediye, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Ziraat Odası, Taşköprü Sarımsak Üreticileri Birliği ve Alatarla Muhtarlığı’ndan oluşan komisyon, 77 köy muhtarının uygulamanın kaldırılması yönünde verdiği dilekçe üzerine belediye konferans salonunda toplantı yaptı.

Kaymakam Ali Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, ilçe genelinde uzun yıllardan beri üreticinin sarımsak satışından “sap darası” adı altında yüzde 10 kesinti yapıldığını belirterek, hiçbir yerde benzeri bir uygulamanın olmadığını savundu.

Sarımsak üretimi yapan 77 köy muhtarının ortaklaşa verdiği dilekçe nedeniyle komisyon kurduklarını aktaran Yılmaz, komisyonun toplantıya katılan köy muhtarları ve sarımsak tüccarlarının görüşünün ardından “sap darası” ile ilgili karar vereceğini söyledi.

İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürü Satı Sezer ise 4 bin ailenin geçimini sarımsaktan sağladığını vurgulayarak, toplantıda “sap darası”nın kaldırılması yönünde alınacak olumlu kararla, sarımsak üreticilerinin yıllık 6 milyon liralık kayıplarına son verileceğini belirtti.

Taşköprü Sarımsak Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Eligüzeloğlu ise birliğin kurulduğu günden beri kaldırmaya çalıştığı uygulamanın gündeme geldiğini kaydederek, “Çin sarımsağında bile uygulanmayan yüzde 10’luk sap darası kesintisinin kendi sarımsağımızda uygulanması haksızlıktır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından yapılan oylamada, oy çokluğuyla “sap darası” uygulamasının kaldırılmasına ve uygulamaya aykırı hareket edenlere yaptırım uygulanmasına karar verildi.

Toplantıya komisyon üyeleri, sarımsak üretimi yapan köy muhtarları ile sarımsak ticareti yapan firma temsilcileri katıldı.

haber46

Bir Cevap Yazın