Sarımsak hasadı başladı

0
979
Sarımsak hasadı başladı

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde en kalitelisi yetişen ve Şubat ayı sonunda dikimi gerçekleşen sarımsağın hasadı başladı.

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde en kalitelisi yetişen ve Şubat ayı sonunda dikimi gerçekleşen sarımsağın hasadı başladı.
Türkiye’nin yüzde 25’lik sarımsak ihtiyacını karşılayan Taşköprü’de geçen yıl 16 bin ton civarında sarımsak elde edilmesine karşın bu yıl ki sarımsak üretiminin 20 bin ton civarında olması beklendiği açıklandı.
Sarımsak borsasının bulunmaması nedeniyle yıllar itibariyle fiyatların farklılık gösterdiği Taşköprü’de sarımsak, geçen yıl Sarımsak fiyatları sezonu 7 TL’den kapatmıştı. Hasadı yaklaşık 3 hafta süren sarımsağın tarlada 10 gün kadar kuruması için beklemesi gerekiyor. Kuruyan Taşköprü sarımsağının kısmen bu hafta Taşköprü’de kurulan sarımsak pazarında satışa sunulması bekleniyor. Taşköprü’ye bağlı Afşar köyündeki Sarımsak üreticilerinden Rasim Koca, geçen yıl sarımsağın üreticinin yüzünü güldürdüğünü bu yılda yine aynı fiyatlardan satabilmeyi umut ettiklerini ifade etti. Her yıl Taşköprü’de 4 bin ailenin tek geçim kaynağı olan sarımsağın hak ettiği değeri alıp geçimlerini sağlamak ümidi ile yaşayan üreticiler çocuğu yaşlısı, kadını erkeği ile sarımsak tarlalarında emek sarf ediyor.
Eligüzeloğlu ayrıca fiyatların geçen seneki fiyatlarda seyredeceğini de iddia etti. Taşköprü Sarımsağının sezonu 4-5 lira fiyat aralığında açacağını kaydetti.

haber724

Bir Cevap Yazın