Sarımsak pazarına “dişli” bir rakip ekleniyor

0
696
Sarımsak pazarına

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde bu yıl ilk kez ekilen sarımsak çeşitlerinde hasat başladı. Araziden ilk izlenimler Vezirköprü’de sarımsağın kalıcı olacağı yönünde.

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesiyle özdeşleşen sarımsakta pazara yine Karadeniz’den dişli bir rakip ekleniyor. Samsun-Vezirköprü’de yapılan deneme ekimi yapılan 6,5 dönüm arazide hasat mevsimi başladı. Üreticiler kalite ve rekoltenin beklentilerin üzerinde olduğunu söylüyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı’nın girişimiyle başlatılan Vezirköprü Sarımsak Yetiştiriciliği Projesi kapsamında bölgeye adaptasyonu olumlu olduğu ortaya konulan çeşitlerin ekimi bu yıl ilk kez yapıldı.

Üreticiler sarımsak ile tanıştı

Belediyenin tohum desteğinde bulunduğu proje dahilindeki Vezirköprülü üreticiler ilk denemede başarılı olduklarını söylüyor. Daha önce tütün, ayçiçeği ve şekerpancarı yetiştiriciliği yapan Mümin Koralay, “Acemi olmamıza karşın rekolte çok güzel oldu” diyor ve dekar başına 750 kg sarımsak beklediklerini dile getiriyor.

Aynı iklim koşullarına sahip

Kavun ve karpuz üreticiliğinden gelen Tuncay Öztürk ise bölgenin sarımsakta Taşköprü ile rekabete gireceği görüşünde. “Taşköprü ekim oranı çok daha fazla olsa da su yetersiz ve işçilik pahalı. Biz de aynı iklim koşullarına sahibiz. İlçemizde ekim daha da yaygınlaşırsa gelecekte sarımsağın merkezi Vezirköprü olacak” yorumunu yapıyor.

Bir Cevap Yazın