Sarımsak üretiminde düşüş

0
1131
Sarımsak

KASTAMONU – Reis Gıda Sarmoni Sarımsak Entegre Tesisi Müdürü Orhan Reis, dikim dönemindeki kar yağışı, kuraklık ve Ramazan ayı nedeniyle çiftçilerin büyük bölümünün erken hasat yapması sonucu sarımsak üretiminde ciddi oranda gerileme yaşandığını bildirdi.

Reis, 2012 yılında 21 bin dönüm civarında ekim yapıldığını kaydetti.

Dikim dönemindeki kar yağışı nedeniyle tohumların erken diş ettiğini ve tohumların özelliklerini kaybederek dejenere olduğunu vurgulayan Reis, “Kuraklıktan sarımsağımız ciddi anlamda etkilenmiş, hasat dönemimizin Ramazan ayına gelmesinden dolayı da çiftçilerimizin büyük bir bölümü ürünlerini erken hasat etmiştir. Bu nedenle ürün kalibre ve kalitesindeki düşüklüğe bir de verimsizlik eklenince ilçemizde sarımsak hasadında ciddi oranda gerileme yaşanmıştır” ifadesini kullandı.

Bu yıl dönüm başına ortalama 500 kg civarında bir verim elde edildiğine işaret eden Reis, şöyle konuştu:
“10 ila 12 bin ton arasında bir hasat oranı tahmin edilmektedir. Fakat geçtiğimiz yıllara oranla arz ve talepte ciddi anlamda bir istikrar söz konusudur ve bu da fiyatların dengede kalmasını sağlamaktadır. Talebin arzı, arzın talebi karşılamadığı dönemlerde yaşanan fiyat dengesizliğinin bu yıl yaşanmayacağı kanaatindeyiz. Fakat yaşanan istikrarsız ekim politikamızın ilerleyen yıllar da ciddi bir sorun oluşturacağı düşüncesindeyiz.”

Yeni makina ve şoklama ünitesi devrede

Tesis hakkında bilgi veren Reis, yeni makinelerle şoklama ünitesinin hizmete girdiğini kaydetti.
2012 yılı başında tesisi büyütmek için ciddi kararlar aldıklarını hatırlatan Reis,” Tesisimizi yenileyerek büyütmeye karar verdiğimizde Türkiye’de ve dünyada ne kadar ve nasıl sarımsak üretiliyor, tüketiliyor sorularına cevap aramak için yeni bir fizibilite çalışması başlattık. Fizibilite çalışmalarından çıkan sonuç neticesinde de hayatı kolaylaştıran inovatif ve işlenerek katma değer katılmış ürünlerin ön plana çıktığı sonucuyla karşılaştık” diye konuştu.

12 ay boyunca taze Taşköprü sarımsağı

Bu sonuçlar ışığında, Türkiye’de ve dünyada eşi benzeri olmayan sarımsak ürün türevlerini, Taşköprü sarımsağının kalitesini ve 12 yıllık tecrübeyi de ekleyerek yeni yatırım için ilk adımı attıklarına işaret eden Reis, bu süreçte tesisin mevcut alanını genişletip 12 ay boyunca Taşköprü sarımsağını korumak ve bulunurluğunu istikrarlı şekilde sürdürmek için yaklaşık 300 metrekarelik soğuk hava deposu kurduklarını vurguladı.

Ayrıca 3 ana makine ile 4 yardımcı makinenin faaliyete geçmesiyle günlük sarımsak işleme kapasitesinin 12 tona çıkarıldığını söyleyen Reis, günlük 10 tonluk şoklama ünitesinin kurulmasıyla aylık 300 ton ürün şoklama kapasitesine ulaşıldığını dile getirdi.

12 çeşit sarımsak türevi

Tesiste 12 çeşit sarımsak türev ve yan ürünün üretildiğini ifade eden Reis, önümüzdeki yıl farklı ürün çeşitlerini de eklemeyi planladıklarına dikkati çekti.

Öte yandan altyapısı kurulan arpacık soğan grubunun şu anda soyulmuş ve püre olarak piyasaya sürüldüğünü belirten Reis, Türkiye’nin önde gelen ulusal marketlerine file olarak sevk edilmeye başlandığını kaydetti. Reis, bu ürün grubunun işlenmesi için de yıl sonunda soğan soyma makinesini hizmete sokacaklarını kaydetti.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Bir Cevap Yazın