Saruhanlı’da 42 Yıllık Proje Hayata Geçiriliyor

0
958
Saruhanlı'da 42 Yıllık Proje Hayata Geçiriliyor

Saruhanlı’da, ilk projesi 1970 yılında hazırlanan “Gevenlik Sulama Göleti” yapım işi 15 Ocak’ta ihale edilecek.

Manisa İl Genel Meclisi üyeleri Mehmet Baltacı ve Mehmet Salatacı, Paşaköy Belediye Başkanı Dilşat Ulaş ile birlikte gölet yapılması planlanan Çaltepe ve Sarıçam köyleri arasındaki vadinin taş köprü mevkisinde incelemede bulundu.

Mehmet Baltacı, inceleme sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Gevenlik Sulama Göleti ilk projesinin 1970 yılında, taşkınların önlenmesi, tarımsal sulama ve İzmir’in içme suyu ihtiyacının karşılanması için hazırlandığını, bir başka bölgede su bulunması üzerine projenin rafa kalktığını anlattı.

Projeyi 2 yıl önce Devlet Su İşleri arşivlerinden çıkardıklarını ve güncellediklerini söyleyen Baltacı, “Bölgede zemin etüdü çalışmaları yapıldı. Sonuçlar olumlu çıktı. Göletin yapım işi 15 Ocak’ta ihale edilecek. Sözleşme imzalandıktan 10 gün sonra da yer teslimi yapılacak. İşi alan yüklenici firma yer tesliminden sonra 400 günde göleti tamamlayıp teslim edecek” dedi.
Baltacı, göletin 2014 Mart ayında hizmete girmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Mehmet Salatacı ise maliyeti 5 milyon lirayı bulan göletin Paşaköy, Sarıçam, Kalemli, Çaltepe, Tepecik, Karayenice ve Halıtlı köylerinde toplam 18 bin dekar tarım araziyi suya kavuşturacağını söyledi.

Haberler.com

Bir Cevap Yazın