Saruhanlı’da bağları don vurdu

0
1238

Bağları Don VurduSARUHANLI’DA BAĞLARI DON VURDU -DÜNYACA ÜNLÜ SULTANİYE ÜZÜMLERİNİN ÜRETİLDİĞİ BAĞLARDA YÜZDE 30-70 ORANINDA ZARAR OLUŞTU

SARUHANLI (A.A) – Dünyaca ünlü Sultaniye üzümlerinin üretildiği Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde, gece hava sıcaklığının 2 dereceye düşmesiyle oluşan don sonucu bağlarda yüzde 30-70 oranında zarar meydana geldiği bildirildi.

Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Saruhanlı ve çevresinde gece hava sıcaklığının 2 dereceye kadar düşmesinin, bağlarda ciddi kayıplara yol açtığını belirtti.

İlk hasar tespit çalışmaları sonuçlarına göre bölgedeki bağlarda en az yüzde 30 hasar oluştuğunu kaydeden Okur, ”Bağlarda yüzde 30 ile yüzde 70 arasında değişen bir zarar söz konusu. Don tehlikesinin iki gün daha devam edeceği belirtiliyor. Bu durum bağlara büyük zarar verecek” dedi.

Bağcılıkta zirai dona karşı alınabilecek etkili bir tedbirin bulunmadığını anlatan Okur, çiftçilerin alabilecekleri tek tedbirin ürünlerini zamanında sigortalatmak olduğunu ifade etti.

Okur, bölgede birkaç gün içerisinde sigorta yaptıran üreticilerin hasarlarının tespiti için Tarım Sigortası Havuzu Sistemi (TARSİM) uzmanlarının çalışma yapmasının beklendiğini söyledi.

Bir Cevap Yazın