Sebze Fiyatları El Yakacak

0
937
Sebze Fiyatları El Yakacak

Denizli Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı ve Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Başkan Vekili Halil Öztürk, bu yaz domates, patates ve soğan fiyatlarının el yakacağını, fiyatların 5 liraya kadar çıkabileceğini söyledi.

Sebze ve meyvede yaşanabilecek fiyat artışlarının yaklaşan Ramazan ayıyla ilgisinin bulunmadığını belirten TÜSEMKOM Başkan Vekili Halil Öztürk, “Vatandaşın sofrasının olmazsa olmazı olan domatesi bu yıl tuta hastalığı vurdu. Dolayısıyla domates rekoltesi düşük, bugün domates halde 1 lira 50 kuruş satılıyor. Önümüzdeki aylarda bu fiyat 5 liraya kadar yükselebilir. Biz zamanında yetkilileri domatesteki tuta hastalığı konusunda uyardık. Ancak önlem alınmadı” dedi.

Halkın temel ihtiyaçlarından olan patates fiyatlarında da artış beklediklerini ifade eden Öztürk, “Geçen yıl patateste bolluk vardı. Bu yıl üretici patates ekimine fazla rağbet göstermedi. Bugün Ödemiş’te patatesin kilosu 1 liranın üzerinde, haldeki fiyatı ise 1 lira 30 kuruş civarında. Patatesin vatandaşın sofrasına gelinceye kadar 3 lirayı geçeceğini tahmin ediyoruz. Soğanda da durum aynı bugün kilosu 1 lira olan soğan fiyatları önümüzdeki süreçte 3 liraya kadar çıkabilir. Üzülerek söylüyorum ama halkın temel gıdaları olan domates, patates ve soğan fiyatları bu yaz el yakacak” diye konuştu.

Halkın daha ucuz sebze ve meyve satın alması için çıkarılan Hal Yasası’nın bekleneni veremediğini dile getiren Öztürk, “Geçtiğimiz yıl çıkarılan Hal Yasası yeterli denetim yapılamadığı için bekleneni veremedi. Sebze ve meyve fiyatları hallerin kontrolünden çıktı. ‘Sebze ve meyve fiyatları yüzde 25 oranında düşecek’denildi ama tam tersi oldu. Fiyatlar yüzde 25 arttı. Bu tür sıkıntıların yaşanmaması için ülkemizin tarım politikası, üretim planlaması olması lazım” diyerek yasayı eleştirdi.

– Denizli

Kaynak: www.haberler.com

Bir Cevap Yazın