Sebze-meyveye straforlu kasalar

0
1173

Sebze-meyveye straforlu kasalarSebze ve meyveleri yazın sıcaktan, kışın da soğuktan koruyan strafor kasalar, düşük maliyeti ile çiftçilerin yeni umudu oldu.

Tanesi 1 TL’ye mal olan ve ürünün zedelenmesini engelleyen kasalar özellikle ihracatta tahta ve plastik kasaların tahtını sarsacak. Türkiye’de yeni yeni kullanılmaya başlanan strafor kasalar, ürünleri 15 gün hiç bozulmadan muhafaza edebiliyor.

Muğla Milas’ta faliyet gösteren Onay Ambalaj tarafından üretilen kasalar, hem maliyet hem de yer kaplamada avantaj sağlıyor. Tek kullanımlık portatif kasalar ile içerisindeki ürünün taşınması sırasında zedelenmesi önlenirken, ürünün ısısı da sabit tutulabiliyor. Özellikle sarsıntıdan ve hava değişikliklerinden çok çabuk etkilenen domates, çilek ve kiraz gibi ürünlerin korunmasında büyük önem taşıyan ve ‘elektriksiz buzdolabı’ olarak tanımlanan strafor kasalar, 80 derece sıcaklığa kadar dayanabiliyor.

Onay Ambalaj Müdürü Şeref Onay, kasaların 1 TL maliyetli olduğunu söyledi. Kasaların özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde sıkça kullanıldığını fakat Türkiye’de yeni yeni keşfedildiğini aktaran Onay, kasaların tamamen izolasyonlu olduğunu açıkladı. Birbirlerine geçmeli üretilen kasalar içerdeki hava sıcaklığını sabit tutuyor. Onay, “Fethiye’den 25 derece sıcaklıkta domatesi yüklüyorsunuz, 2 gün sonra 0 derece sıcaklıktaki Rusya’ya gidiyor. Arada yaşanan 25 derecelik hava sıcaklık farkı o ürünün ömrünü kısaltıyor. Fakat strafor kasalar hem yol boyunca yaşanan sarsıntıyı hem de sıcaklık farkını sıfıra indiriyor.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Zaman

Bir Cevap Yazın