Sebzeye ara zam

0
925
Sebzeye-ara-zam

Sebze halde ucuz, pazar ve markette ise cep yakıyor… Domates halden 2 liraya çıkıyor, markette 7 lira oluyor.

Tüketici, tezgahtaki fiyatlardan yakınıyor. Sebze ve meyvede yaz-kış fark etmeksizin hal-market, üretici-tüketici arasında görülen fiyat farkları, pes dedirtiyor. Dönem dönem hal ile market arasındaki yüzde 700’leri bulan fiyat farkları, vatandaşın bütçesini zorluyor. Son olarak Türk mutfağının vazgeçilmezi domateste halden markete görülen artışlar, vatandaşı bezdirdi. Antalya Hali’nde 1.5-2 liraya satılan domatesin kilogram fiyatı, büyük şehirlerde markette 7 liraya kadar çıkıyor. Sivri biberin halden çıkışı 3 lira, marketlerde ise fiyatı 10 lirayı buluyor. Sebze ve meyvede kazanan üretici değil, aracılar oluyor.

ETİKETLER DENETLENSİN

Öte yandan fiyat farklılıkları market ile pazar arasında da görülüyor. Üreticiden tüketiciye gelene kadar ürün fiyatlarında yaşanan uçurum, market ile pazar arasında da kendini gösteriyor. Halden pazara gelene kadar artan ürün fiyatları, pazar ile market arasında da zamlanıyor. Pazarda 1 liraya satılan ürün, markette 3 lirayı bulabiliyor. Vatandaşlar ise denetim eksikliğinden yakınıyor.

YUMURTADA DOLAR ARTIŞI

Gıdaya zam üstüne zam geliyor. Patates ve kuru fasulyedeki fiyat artışı, yumurtaya da sıçradı. Ortalama 8 lira olan yumurtanın koli fiyatı, bir haftada 12 liraya kadar yükseldi. Üreticiye göre yüzde 50 oranındaki artışın nedeni, ithal edilen yem fiyatlarındaki dolara bağlı yükseliş.

haber46

Bir Cevap Yazın