Seferihisar’da Balıkçılığa AB Fonu

0
1112

istavritSeferihisar’daki balıkçılığın geliştirilmesi için AB Sivil Toplum Diyaloğu Balıkçılık ve Tarım Hibe Programına yaptığı 200 bin Avro bütçeli proje başvurusunun kabul edildiği bildirildi.

İzmir’in Seferihisar ilçesinde belediyenin, sakin şehir (cittaslow) ağı ilişkileri çerçevesinde, İtalya’nın Pollica kenti işbirliği ile Seferihisar’daki balıkçılığın geliştirilmesi için AB Sivil Toplum Diyaloğu Balıkçılık ve Tarım Hibe Programına yaptığı 200 bin Avro bütçeli proje başvurusunun kabul edildiği bildirildi.

Seferihisar Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Seferihisar Belediyesi, Sığacık Balıkçı Kooperatifi, Pollica Belediyesi ve iki İtalyan sivil toplum örgütünün işbirliği, Ege ve Sapienza üniversitelerinin bilimsel desteği ile yürütülecek projede, Seferihisar’daki balıkçıların üretim ve pazarlama kapasitelerini artırması, AB standartlarında sürdürülebilir balıkçılık yapılmasının sağlanması amaçlanıyor.
Balıkçılığın Yaygın olduğu İtalya’nın Pollica kentindeki balıkçı kooperatiflerinin, Avrupa Birliği’nin balıkçılık mevzuatıyla ilgili deneyimlerini ve bilgilerini karşılıklı ziyaretlerle Seferihisarlı meslektaşlarına aktaracağı projede, Ege ve Sapienza üniversiteleri de Seferihisar’daki balıkçılara üretim ve pazarlama aşamalarında Avrupa Birliği standartlarının yakalanması için bilimsel destek sağlayacak.
Proje çerçevesinde ayrıca Sığacık Balık Mezadı yenilenecek ve kooperatifin balık saklama olanakları iyileştirilecek. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, projenin kabul edilmesinin hem “sakin şehirler” arasında bir ortaklık imkanı sağlayacağını hem de eski yöntemlerle çalışan balıkçıların tekniklerini geliştirerek daha Bereketli balıkçılık yapabilme imkanı bulacağını ifade etti.
Sığacık Balıkçı Kooperatifi Başkanı Emin Taneli de gazetecilere yaptığı açıklamada, balıkçılara ve balıkçılığa verdiği önem nedeniyle Başkan Soyer’e teşekkür ettiğini dile getirerek, “Bu projenin geçimini balıkçılıktan sağlayan birçok arkadaşımıza fayda sağlayacağını düşünüyorum. Avrupa’daki meslektaşlarımızla da iletişim içinde olmak, fikir alışverişinde bulunmak çok önemli. İlçemizde balıkçılık bu proje sayesinde daha ileri gidecektir” dedi. (AA)

Bir Cevap Yazın