Şehrin göbeğinde buğday tarlası

0
1241
Şehrin göbeğinde buğday tarlası

Macar sanatçı Agnes Denes bundan yaklaşık 35 sene önce, dünyanın en büyük metropollerinden New York’un göbeğinde gerçekleştirdiği “Buğday Tarlası” projesiyle çok konuşulmuştu. Şimdi de sıra Milano’ya geldi.

İtalya’da moda ve tasarımın kalbinin attığı, son zamanlarda buna bir de EXPO fuarının eklendiği Milano bu sene yine çok renkli görüntülere ev sahipliği yapacak. 1982 yılında Macar sanatçı Agnes Denes’in bir şehir enstelasyonu olarak gerçekleştirdiği “Buğday Tarlası” projesi, New York’tan sonra şimdi de Milano’da, şehrin en modern bölgesi olan Porta Nueva’da (Yeni Kapı) yer alacak. Sanatçı bu projesiyle en önemli tarım ürünlerinden olan buğdayı metropollerin ortasına taşırken, katılımcıların dikkatini nereye çekmesi gerektiğini de iyi biliyor.

Projeye göre bölgede bulunan gökdelenlerin arasındaki 5 hektarlık alana buğday ekilecek ve daha sonraki sonraki aşamada bu alan halka açık büyük bir park da barındıran Ağaç Kütüphanesi’ne dönüştürülecek. 15 bin 500 metreküp toprak, 5 ton gübre ve bin 250 kilogram tohumun kullanılacağı projede tohum ekimi herkesin katılımına açık şekilde yapılacak ve ardından Temmuz ayında da “Hasat Festivali” düzenlenecek.

Kaynak: tarlasera

Bir Cevap Yazın