Şeker Pancarı Üreticisine Büyük Destek!

0
899
Şeker Pancarı Üreticisine Büyük Destek!

Erzincan Şeker Fabrikası’nda 2013-2014 kampanya döneminde yaklaşık 24 bin ton kristal şeker, 6 bin ton melas ve 47 bin ton yaş pancar posası üretilmesi hedeflenirken, pancar üreticisine 27 milyon TL dağıtılacak.Erzincan Şeker Fabrikası 4 ziraat bölge şefliğine bağlı olarak 86 köyde, 2 bin 158 çiftçi, ailesiyle 230 bin ton pancar üretim kotası karşılığı 35 bin 300 dekar sahada sözleşmeli olarak pancar ekimi yapıldı.

Pancar hasadının başlamasının ardından 24 saatte ortalama bin 850 ton pancar işleme kapasitesine sahip fabrika kendi elektriğini de üreterek, 180 bin ton şeker pancarını işleyecek.Erzincan Şeker Fabrikası Müdürü Hakan Çelik, bu yıl şeker pancarı üretimi için Erzincan merkez, Kelkit, Suşehri ve Şiran olmak üzere toplam 4 Ziraat Bölge şefliğine bağlı olarak 86 köyde, 2 bin 158 çiftçi, ailesiyle 230 bin ton pancar üretim kotası karşılığı 35 bin 300 dekar sahada sözleşmeli olarak pancar ekimi yapıldığını söyledi.

Advertisement

Elde edilecek bedeli ödenen pancar ürünü rekolte miktarı 180 bin ton civarında olacağının altını çizen Çelik; “ 2013 yılında pancar eken üreticilerimize ürün karşılığı yaklaşık olarak 27 Milyon TL pancar bedeli ödemesi yapılacak. Bu üretimi gerçekleştirmek için bu güne kadar üreticilerimize aynı ve nakdi avans olarak pancar bedelinin yaklaşık %35’ine tekabül eden 9,6 Milyon TL avans ödemesi yapıldı. Bundan sonraki dönemlerde de akdedilen pancar üretim sözleşmesi çerçevesinde üreticilerimize avans ödemelerimiz devam edecek. Üreticilerimizin daha pancar ürünün teslimini tamamlamadan ürün bedelinin önemli bir kısmı şirketimizce ödenmiş olacak. Üreticimizin 2013 yılında ürettikleri ürünler, bölge şefliklerimize bağlı alınarak fabrikamıza sevk edilecek. Ayrıca taşra bölgelerim deki üreticilerimiz ürünlerini fabrika merkez kantarına doğrudan da teslim edebilecekler. Bu şekilde ürün teslim eden üreticilerimize nakliye bedelleri ile birlikte nakliye prim ve tazminatı ilave edilerek ödeme yapılacak.

Bir Cevap Yazın