Şeker pancarından pestil, köme ve çikolata üretti

0
993
seker-pancarindan-pestil-kome-ve-cikolata-uretti

Bayburtlu girişimci Alaattin Ertuğrul, 22 yıl Fransa’da çalıştıktan sonra döndüğü memleketinde, şeker pancarından aralarında pestil, köme ve çikolata da bulunan 8 çeşit ürün üretti.

Bayburtlu iş adamı Alaattin Ertuğrul, 90’lı yıllarda çalışmak için gittiği Fransa’da 22 yıl kaldıktan sonra Bayburt’a döndüğünü belirtti.

Ertuğrul, Bayburt’ta toprakların işlenmemesinin kendisini üzdüğünü ve bir tarım şehri olan Bayburt’un dışarıya bağımlılığının her gün arttığını kaydetti.

Bayburt’ta kaliteli birçok ürünün yetiştiğini ve ilde yetişen ürünlerin başında şeker pancarının bulunduğunu anlatan Ertuğrul, “Şeker pancarı üzerine çok fazla kafa yordum. Ekip olarak dört aydır gece gündüz demeden çalıştık ve şeker pancarından sekiz çeşit ürün elde ettik. Bunların başlıcaları pestil ve köme” dedi.

Bu ürünlerden sonra çalışmalara devam ettiklerini kaydeden Ertuğrul, helva, pancar burma tatlısı, cips, çikolata, reçel ve turşu da yaptıklarını ifade etti.

Şeker pancarından elde ettikleri ürünleri çevredeki bilirkişilere tattırdıklarını belirten Ertuğrul, “Ortaya mükemmel bir lezzet çıktığını söylediklerinde daha da heyecanlandık. Bayburt Üniversitesinde yapılan bir toplantıda, katılımcılara pancardan ürettiğimiz çikolatalardan tattırdık. Orada da ürünümüzün çok güzel olduğunu söylediler” diye konuştu.

Ertuğrul, iş adamlarının destek olması halinde bu işin Bayburt’ta geleceğinin olabileceğini belirterek, ürünlerin ana maddesinin ve insan gücünün Bayburt’ta olduğunu kaydetti.

Şeker pancarı toplamak için köylere gittiğinde insanların heyecanlandıklarını anlatan Ertuğrul, ürünlerle ilgili iyi bir tesise ihtiyaç olduğunu tespit ettiklerini belirtti. Şu anda üretim yapılan tesisin yeterli olmadığını vurgulayan Ertuğrul, yeni tesis yapıp makine ekipmanla donattıktan sonra seri üretime geçmeyi, birçok insanı istihdam etmeyi planladıklarını ifade etti.

haber46

Bir Cevap Yazın