Şekerbank ve TARSİM, 40 bin çiftçiye tarım sigortasını anlatacak

1
1073

Şekerbank, Hasat Kart Anadolu turu çerçevesinde Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) ile; 2 ay içinde 55 il, 91 ilçe, bin 300 köye gidecek ve 40 bin çiftçiye tarım sigortasının önemini anlatacak. İki kurumdan uzmanlar; tarla, bahçe, sera ya da hayvanlarını teminat altına almayı talep eden çiftçilere, eğitim verip finansman desteği sunacak.

TARSİM Genel Müdürü Bülent Bora ve Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Halit Haydar Yıldız, 12 Mart-12 Mayıs tarihlerini içerecek ortak faaliyetleri basın toplantısı ile kamuoyuna duyurdu. Toplantıda TARSİM’in faaliyetlerinden söz eden Bülent Bora, kurum olarak milyonlarca hektar tarım alanını sigortaladıklarını aktardı.

Şekerbank ile yapılan ortaklık gereği 40 bin çiftçi ile buluşup onları tarım sigortasından haberdar edeceklerini belirten Bora, “Bu uygulama ile çiftçilerin zararı kapatılacak. Bunun yanında tarım sigortasını yaymak önemli, onun kanalı da tanıtım ve eğitimdir. Burada Şekerbank ile umuyorum iyi neticeler alacağız.” dedi.

Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Halit Haydar Yıldız ise tarım sigortası adına üreticileri bilinçlendirmenin önemli olduğunu vurguladı. Türkiye’nin önemli bir bölümünün geçimini tarımdan temin ettiğini dile getiren Yıldız, “Buna mukabil ülkede bulunan 150 milyon dekar alanın 9,5 milyon dekarı yani yüzde 6,5 i sigortalı. Söz konusu rakam, tarım sigortacılığı adına alınması gereken çok aşama olduğunun kanıtı. . Burada hem sektöre kaynak sunmak hem de kamu kurumları ile güç birliği adına finans kurumlarının rolleri büyük.” ifadelerini kullandı.

TARSİM’in 5 sene içinde 3 milyon üreticiden 503 binini sigortaladığını, 557 milyon hasar ödemesi yaptığını bildiren Yıldız, buna mukabil 2,5 milyon çiftçinin tarım alanının güvence altında olmadığından yakındı.

Hasat Kart Anadolu turuna da değinen Yıldız, bu anlamda çiftçilerin taleplerine dair yeni ürün ve hizmetler ortaya koyduklarına temas etti. Kurum olarak çiftçi ile tarlalarda, kahvehanelerde görüştüklerini aktaran Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı, şöyle devam etti:

“Gelinen aşamada TARSİM uzmanları ile 40 bin üreticinin ayağına gidip onlara tarım sigortasının önemini anlatacağız. Tarla, bağ, bahçe, sera ve hayvanlarını güvence altına almayı talep eden çiftçi ile bir araya geleceğiz. Diğer taraftan Hasat Kart’a yeni ürünler ilave ettik, tarım sigortası tahsilât özelliğini de ekledik. TARSİM, şu an çiftçilere devlet destekli tarım sigortası uyguluyor ve poliçe priminin yüzde 50’si devlet tarafından karşılanıyor. Başlattığımız uygulama ile çiftçilerimiz kalan yüzde 50 sigorta primini de Hasat Kart ile peşinat vermeden kendi hasat dönemlerinde ödeyebilecekler.”

Halit Haydar Yıldız, Hasat Kart Anadolu turu çerçevesinde ürünlerini sigortalatanlara kullandırılacak kdredilerde yüzde 20 faiz indirimi imkânı sunacaklarını da sözlerine ekledi. (CİHAN)

1 Yorum

Bir Cevap Yazın