Şekerde Çok Büyük Vurgun

0
830
Sekerde-Cok-Buyuk-Vurgun

Son yılların en büyük şeker kaçakçılığı bir telefon ihbarı ile ortaya çıktı. Bir firma ihracat için Şeker Kurumu’ndan 10 bin 425 ton şeker aldı. Verilen taahhüt, söz konusu şekerleri kullanarak toz içecek üretip ihraç etmekti. Ancak şekerler paketlenerek iç piyasada satıldı.

İzmir Gümrüğü’ne gelen bir ihbar, son yılların en büyük şeker kaçakçılığının yapıldığını ortaya çıkardı. Konya merkezli bir firma son üç yılda, iç piyasada satmamak şartıyla, Şeker Kurumu’ndan 10 bin 425 ton şeker aldı. Söz konusu şekeri piyasa fiyatının üçte birine aldı. Verilen taahhüt, söz konusu şekerleri kullanarak toz içecek yaparak ihraç etmekti. Ancak şekerler paketlenerek iç piyasada satıldı. Toz içecek ihracatı yapılıyor diye gösterilen konteynırlarında ise yüzlerce ton içme suyu çıktı. Yolsuzluğun parasal boyutu 22 milyon lira seviyesinde.

Advertisement

İHBAR TELEFONLA GELDİ

Piyasada ‘C Şekeri’ olarak anılan, bir başka ifade ile iç piyasaya satılamayacak olan toz şeker ile ilgili büyük çaplı yolsuzluk, Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlı İzmir Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat’a 13 Temmuz günü gelen bir telefon ihbarı sonrası ortaya çıktı. Telefondaki kişi, Gümrük görevlilerine ayrıntılı bilgi verdi. T. Hububat Ambalaj Gıda Makine ve Sanayi A.Ş. isimli şirketin büyük bir hayali ihracat daha yapmak üzere olduğunu bildirdi. Söz konusu kişi aynı firmanın geçtiğimiz haziranda da benzer yöntemi kullanarak işlem yaptığını, son işlemin ise 14 Temmuz’da yapılacağını bildirdi.Gümrük Muhafaza görevlileri, söz konusu malların bekletildiği limana gitti ve incelemelere başladı. Anılan firmaya ait 14 konteyner malın olduğu, ihracatın Almanya ve İngiltere’ye yapılacağı belirlendi. Söz konusu mallara ilişkin beyannamelerde, ihraç edilmek üzere olan malların 1.5 ton su 22.950 kilogram da toz içecek olduğu bilgisi yer alıyordu. Konteynırlar x-ray cihazından geçirildi. Ancak, elde edilen görüntülerde söz konusu malların tek cins olduğu anlaşıldı. Daha sonra fiziki incelemeye başlandı. Beyannamede belirtildiği gibi toz içecek değil, tüm malların içme suyu olduğu anlaşıldı. Çeşitli büyüklüklerde toplam 372 bin 360 litre su olduğu anlaşıldı. Konu İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakçılık Bürosu’na bildirildi. Savcılığın talimatı ile piyasa değeri 1,1 milyon lira olan suya el konuldu.

5 KİLOLUK PAKETTE SATILDI

Sıra, bir yandan firma sahiplerine ulaşmaya, bir yandan da firmanın geçmiş dönem işlemlerinin incelenmesine geldiğinde çarpıcı bilgiler ortaya çıktı. Konu ile ilgili Türkiye Şeker Kurumu’na yazılan yazı sonrası gelen cevapta anılan firma sahiplerinin 2010’dan bu yana 10 milyon 425 bin 510 kilogram C şekeri satın aldığı belirlendi. Şirketin bu şekerleri imalatta kullanarak elde edilen ürünleri ihraç etmesi gerekiyordu. Ancak, şirketin Konya Selçuk’taki merkezinde yapılan aramada, şekerlerin 5’er kiloluk paketlere konularak piyasaya sürüldüğü anlaşıldı. Şeker Kurumu’nda piyasanın üçte biri fiyatına alınan şeker, piyasaya sürülerek milyonlarca lira haksız kazanç elde edilmiş oldu. Şirketin Selçuk’taki adresindeki 6 bin 220 kilo şekere el konuldu. Üstelik şirketin anılan adresinde şekerli ürün elde edebilecek makine ve teçhizatının da olmadığı anlaşıldı.

haber46

Bir Cevap Yazın