Selendi’de çekirdekli üzüm yetiştirilecek

0
1079

ÜzümSelendi Ziraat Odası Başkanı Servet Akyıldız, ilçenin geleneksel tarım ürünleri tütün ve buğdaya alternatif ürün arayışı içinde olduklarını belirterek, bu kapsamda ilçede bu yıl, deneme amaçlı sofralık çekirdekli üzüm asması dikimi yapacaklarını bildirdi.

Akyıldız, üzüm üretiminde önde gelen Saruhanlı ilçesini ziyaret ederek, Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur ile fikir alışverişinde bulundu.

Ziyarette yaptığı açıklamada, Manisa’nın kırsal ilçelerinden biri olan Selendi’de, yıllardır üretilen tütün ve buğday gibi kuru mahsule alternatif ürün arayışına başladıklarını belirten Akyıldız, bu kapsamda ilçede ilk kez üzüm üretimine başlayacaklarını, bunun için üzüm fidanı temin etmek amacıyla Saruhanlı’ya geldiklerini bildirdi.

Akyıldız, Selendili üreticilerin yıllardır yetiştirdikleri mahsullerden para kazanamaz hale geldiğini belirterek, “Biz de bu yıl deneme amaçlı sofralık çekirdekli üzüm asması dikmeye karar verdik. Eğer iyi sonuç alırsak gelecek yıl üretimi artırıp yaygınlaştıracağız. Üzüm konusunda Saruhanlı ilçesi çok çok önde. Üzümün başkenti olan Saruhanlı’ya gelerek destek istedik” dedi.

Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur da kardeş ilçe olarak gördükleri Selendi’nin bu projesine destek vermeye hazır olduklarını dile getirerek, fidan temini ve üretim konusunda her türlü yardımı yapacaklarını bildirdi.

Kaynak: :Haber3

Bir Cevap Yazın