Sera ürünleri tezgahlardaki yerini aldı

0
983
Sera ürünleri tezgahlardaki yerini aldı

Yazın bol ve ucuz olan bazı sebzelerin fiyatları tava yaptı. Serada üretilen patlıcan, biber, salatalık, domatesin fiyatı vatandaşın alım gücünü zorluyor.

Kışın kendini hissettirmesiyle birlikte mevsim sebze ve meyveleri tezgahlardaki yerini aldı. Yazın bol ve ucuz olan bazı sebzelerin fiyatları ise tava yaptı. Serada üretilen patlıcan, biber, salatalık, domatesin fiyatı vatandaşın alım gücünü zorluyor. Sektör temsilcileri ise pahalı sera ürünleri yerine, mevsim ürünlerinin tercih edilmesinin vatandaşın ev ekonomisine ciddi katkıda bulunacağını vurguluyor.

İlkbahar aylarındaki yağışla birlikte bereketli geçen bir yazın ardından havalar soğudu. Yazın oldukça bol ve ucuz olan sebze meyve ürünlerinin fiyatları artık yükselişe geçti. Kısa bir süre öncesine kadar 75 kuruş-1 lira arasında satılan bir patlıcanın kilosu 2-3 liradan, domates 2-2,5 liradan, biber ise 2-3 liradan satışa sunuluyor. Artışın normal olduğunu belirten Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF) Başkanı Mehmet Çakman, vatandaşlara mevsim ürünü tüketmelerini tavsiye etti.

Portakal, mandalina, elma, muz, ıspanak, pırasa, karnabahar gibi ürünlerin tam zamanı olduğunu anlatan Çakman şunları söyledi: “Biz her zaman olduğu gibi çağrımızı yeniliyoruz, her ürünü mevsiminde yemek lazım. Bu mevsimde çilek satılıyor ama insanın canı bu mevsimin zor çilek çekiyor. Çünkü her şey mevsiminde güzel. Bereketli bir yazın ardından havalar soğudu, yüksek tepelere kar yağdı. Tarlalarda hasat tamamen bitti. Ispanak, karnı bahar, pırasa gibi mevsimsel sebzeler pazarlarda bol miktarda bulunuyor. Elma, portakal, mandalina gibi meyveler de bu sene oldukça bol. Vatandaşımız mevsim ürünlerini tercih ederek hem damak tadını, hem de ekonomilerini koruyabilirler. Sektörümüzdeki fiyatlar arz talebe göre değişiyor. Biz vatandaşlarımıza ‘mevsim ürünü tüketin’ çağrısında bulunuyoruz. Domates, patlıcan yerine ıspanak, pırasa gibi mevsim sebzelerinin tüketilmesi daha ekonomik. Tarla ürünleri her zaman güzel olur. Sağılıklı yaşam için alışverişler pazar yerlerinde tercih mevsim ürünlerinden yana yapılmalı.”

Cihan

Kaynak: http://retailnews.com.tr/sn/news/pt/full/lang/tr/catId/57/id/16650/seo/Sera_urunleri_tezgahlardaki_yerini_aldi

Bir Cevap Yazın