Seracılar Pazar Sıkıntı Yaşıyor

0
1164


Kozanlı seracılar Yahya Uzun ve Muhammet Kızılarslan, ürünlerinin hormonsuz ve yayladan gelenlerden farkı olmadığını belirterek, buna rağmen pazar sıkıntısı yaşadıklarını dile getirdiler.
Muhammet Kızılarslan, Yüksekören köyünde bir dönüm alanda kurulu olan ve dört bölümden oluşan kubbeli seralarda yetiştirdiği domatesleri Kozan piyasasına verdiğini ama satış noktasında problem yaşadığını anlattı.
Yetiştirdiği sırık domateslerin tadının tarla ve yayla domatesi tadında olduğunu kaydeden Kızılarslan, “Ben burada Haziran ayı mahsulü yetiştirmekteyim. Ağustos’ta ekmiş olduğum domates fideleri yaz mahsulü olup, yayla domatesinden farkı yoktur. Tatmak isteyenler Yüksekören köyünde bulunan serama gelip görebilir ve tadabilirler” dedi.
Kızılarslan, “Toptan satışlarda sıkıntı çekmekteyiz. Yetiştirdiğimiz ürünler Antalya ürünü ile bir tutuluyor. Halbuki bu domatesler hormonsuz, iddia ediyorum yayla domatesinden farkı yoktur.” diye konuştu.
Tufanlı Köyü Karabük yolu üzerinde seracılık yapan ve yetiştirdiği ürünleri pazarlama noktasında sıkıntı çektiklerini kaydeden Yahya Uzun da “Yetiştirdiğimiz ürünlerin Kozanlı vatandaşlar tarafından bilinmesini istiyoruz. İstenildiği durumda vatandaşlara sipariş üzerine satışa geçmeyi düşünüyoruz” dedi.
Mevsimlik serada kış mevsimlerinde 8 ile 10 ton arası mahsul yetiştirildiği öğrenilirken, yılda 2 defa ürün alındığı kaydedildi.

Bir Cevap Yazın