Seracılığa kadın eli

0
763
Seracılığa kadın eli

Van’da hayata geçirilen ‘Van İlinde Yerinden Edilmiş Kişilerin Ekonomik ve Sosyal Entegrasyonu Hibe Programı’ kapsamında başlatılan örtü altı sebzeciliği kursu çerçevesinde eğitim ve hibe desteği alan kadınlar, kurdukları seralarda organik ürünler yetiştiriyor.

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen proje kapsamında aldıkları örtü altı sebzeciliği eğitimlerinin ardından hazırladıkları projelere 15 bin avroya kadar hibe desteği sağlanan kadınlar, kentin değişik noktalarında kurdukları seralarla, tüketici konumundan üretici konumuna geçti.

Kadınlar, serada ürettikleri organik domates, salatalık, çilek, patlıcan, yeşillik, biber gibi ürünleri satarak elde ettikleri gelirle de ekonomik özgürlüklerine kavuşuyor.

Hormonlu ürünlerin insan sağlığına olumsuz etkilerinin ortaya çıkmasıyla organik ürünleri olan talep üzerine ürettikleri organik ürünleri pazarlama konusunda sıkıntı yaşamayan kadınlar, bölgedeki sebzecilik potansiyelinin de geliştirilmesine öncülük ediyor.

Kaynak: Büyüyen Türkiye

Bir Cevap Yazın