Seracılık Yaygınlaşıyor

0
779
Seracılık Yaygınlaşıyor

2011 yılında Doğaka tarafından desteklenen ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen “Türkoğlu İlçesinde Modern Seracılığın Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında Kadıoğluçiftliği köyünde 3 adet ve Aydın kavak köyünde 4 adet olmak üzere toplam 7 adet serada üretime devam ediliyor.
Kurulumu tamamlanan seralarda tam randımanlı olarak üretime geçilmiş ürünlerin daha yüksek fiyatla satıldığı erken ilkbahar ve geç sonbahar aylarında piyasaya ürün çıkarmak olan asıl hedefe ulaşılmıştır. Bundan sonraki hedef üretim sezonunu tam yıla çıkarmak.
Türkoğlu İlce Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde Tar-Gel projesi kapsamında görev yapan Ziraat Yüksek Mühendisi Serap BALIK ‘ 2010 yılında DOĞAKA desteğiyle yaptığımız projede bu bölgemize 7 tane sera kuruldu, bu seralarda üretimin 3 yılındayız üretimimiz halen devam ediyor. Çiftçilerimize teknik destek de sağlıyoruz şu anda da seralarımızın birinin içerisindeyiz çeri domatesi yetiştiriciliğini denemekteyiz bizim seralarımız turfanda yetiştiricilik için yapılan seralardı bu sene ilk olarak biz üretim sezonumuzu tüm yıla çıkarmayı hedefledik bundan da şu ana kadar memnunuz üretim ve verimimiz çok güzel gidiyor haftalık olarak hasat yapılıyor’ dedi.
Kadıoğlu köyü çiftliğinde seracılık yapan üretici NECİP DURAN ise Türkoğlu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün destekleri ile hayallerinin gerçek olduğunu söyleyen Necip DURAN, inşallah Kadıoğlu çiftliği Kahramanmaraş da seracılık merkezi olur ilerleyen yıllarda paketleme tesislerini kurarak, yurtdışına domates göndermek hedeflerimiz arasında dedi

Bir Cevap Yazın