Seralar güneş enerjisiyle sulanacak

1
1422

Güneş enerjisiTarım üreticileri, enerji harcamalarını düşürmek için sulama ve sera ısıtma işlemlerini güneş ve rüzgâr enerjisi sistemleriyle yapabilecek.

Som Enerji firması, çiftçilerin maliyetini azaltmak ve elektrik şebekesi olmayan yerlerde tarım yapabilmelerini sağlamak için güneş ve rüzgâr enerjilerinden faydalanma imkânı sunuyor. Firma tarafından 1 günde monte edilen sistemle, seraların sulanmasından ısınmasına kadar pek çok işlem yapılabilecek.

Som Enerji yetkilisi Görkem Güngör, amaçlarının yenilenebilir enerji kaynaklarının tarım sektöründe de kullanılmasını sağlamak olduğunu belirtti. Özellikle yılın büyük bölümünü güneşli geçiren Akdeniz ve Ege kıyılarında güneş enerji sistemlerinin kullanımının üreticiye getirisinin büyük olacağını ifade eden Güngör, bu şekilde tarım girdilerinin azaltılabileceğini kaydetti. Özellikle sulama sistemlerine monte edilen regülatörler sayesinde üreticilerin enerji kaynağı bulunmayan yerleşim yerlerinde de ürünlerini ekonomik şekilde sulayabileceği bilgisini veren Güngör, “Güneş panelleri sulaması ve ısıtması yapılacak alanın metrekaresi ve kullandığı enerji ile orantılı olarak monte edilebiliyor. Güneş panelleri 90 Wp ve 300 Wp arasında boyutlarda oluyor. Yerleştirilen bu paneller sayesinde üreticiler enerji şebekesine bağlı olmadan kendi elektriklerini kendileri üretebilecek. Bu özellikle dağ köylerinde tarım yapan çiftçilerimiz için önemli bir gelişme. Çünkü bazı dağ köylerinde elektrik şebekeleri bulunmuyor. Paneller 1 günde kurulabiliyor. Ayrıca 400 vatt ile 3,2 kilovat arasında değişen enerji üreten rüzgar türbinleri ise yine çiftçilerimizin elektrik ihtiyacını sağlıyor.” dedi.

 

 

 

http://www.zaman.com.tr/

Bir Cevap Yazın