Seralar süpermarketlere taşındı!

0
619
Seralar süpermarketlere taşındı!

Almanya’da bir tarımsal üretim firması ürünlerini süpermarket reyonlarında yetiştiriyor. Tüketiciler mini birer serayı andıran reyonlardan ürünlerin en taze haline ulaşabiliyor.

Alman hassas tarım firması Infarm, Avrupa’nın ilk süpermarket serasını kullanıma sundu. Berlin’in en yoğun süpermarketlerinden birinde açılan reyonlarda taze yeşillikleri hasat edilir edilmez satın alabiliyor. “Kräuter Garten” (Bitki Bahçesi) adı verilen sistemde domates ve biberler de yoğun ilgi görüyor.

Advertisement

LED ışıklarıyla destekleniyor

Reyonların arasına kurulan ve mini bir serayı andıran Bitki Bahçesi’nde ürünler hidroponik yöntemle yetiştiriliyor. Seranın içinde için ideal ısı ve nem koşulları mevcut. Bitki besleme, oksijen ve LED ışıklarının yardımıyla da sebzelerin gelişimi destekleniyor. Sistemde ayrıca mikro-sensörlerle ürünlerin yetişme durumları takip ediliyor. Tüketiciye ise ihtiyacı olan ürünü seçmek kalıyor.

Dışarıda kar, içeride taze sebze!

Sistemin restoran ve otellerde de fayda sağlayacağını belirten Infarm’ın kurucusu ve CEO’su Erez Galonska, Bitki Bahçesi projesinin ilk denemesini geçtiğimiz Şubat ayında yaptıklarını aktarıyor: “Uzun çalışmalar sonunda kendi geliştirdiğimiz hidroponik sistemde ilk taze ürünlerimizi elde ettik. Soğuk bir Berlin gününde dışarıda kar yağarken mini seramızda gerçekten taze yeşilliklerin tadına bakmak harikaydı.”

En az israfla üretip ve tüketmek

Galonska hemen ardından bu deneyimi herkesle paylaşabileceğini düşünmüş ve projeyi süpermarketlere taşıyan süreç böylece başlamış. Galonska, “Şehir merkezlerinde yaşayan insanların taze sebzeye uygun fiyata ulaşabildiği, bunun da çevrenin korunarak ve minimum israfla gerçekleştiği bir geleceği hayal ediyorum” şeklinde konuşuyor.

Kaynak: tarlasera.com

Bir Cevap Yazın