Sertifikalı Fidan Kullanımı Desteklemeleri Başladı

0
1190

Türk ParasıGümüşhane Tarım İl Müdürü Hasan Irkın, sertifikalı fidan destekleme başvurularının 2011 yılı yazlık dikimlerinin son müracaat tarihinin 29 Temmuz, güzlük dikimler için ise 1 Ekim-30 Aralık tarihleri arası olduğunu bildirdi.

Irkın, yaptığı yazılı açıklamada, sertifikalı fidan desteklemelerinden çiftçi kayıt sistemine kayıtlı üreticilerin yararlanabileceğini belirtti.
Desteklemeden yararlanmaya hak kazanan çiftçilere, bodur ve yarı bodur meyve fidan türleri ile bahçe tesisi için standart fidanda dekara 150 lira, sertifikalı fidanda 300 lira, bağ ve diğer meyve fidanları ile bahçe tesisi için standart fidanda dekara 100, sertifikalı fidanda 200 lira destekleme verileceğini ifade eden Irkın, sertifikalı fidan-fide ile standart ve yetkili fidanın, fide üreticisi veya tohumluk bayisinden temin edilmesi gerektiğini kaydetti.
Irkın, destekleme kapsamında, bodur veya yarı bodur meyve fidanı ile bahçe tesisi için asgari alan toplamı beş dekar, bodur veya yarı bodur olmayan diğer meyve fidanları ile bahçe tesisinde asgari alan on dekar, narenciye alanlarında aşılama yöntemiyle çeşit değiştirme için asgari alan on dekar, bağ tesisi için asgari alan toplamı on dekar ve çilek bahçesi tesisi için de asgari alan toplamı üç dekar olması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:
“Parçalı arazilerde, bodur ve yarı bodur olmayan meyve fidanlarıyla bahçe tesisi ve bağ tesis alanlarındaki parsel sayısı en fazla iki olacak ve her bir parselin asgari büyüklüğü en az beş dekar olacaktır. Bodur veya yarı bodur meyve fidanı ile bahçe tesis alanı en az beş, narenciye alanlarında çeşit değiştirmede en az on ve çilek bahçesi tesis alanı ise en az üç dekar olacaktır. ” (AA)

Bir Cevap Yazın