Sertifikalı İthal Ceviz Fidanı Dağıtıldı

0
1218
Sertifikali-Ithal-Ceviz-Fidani-Dagitildi

Gediz İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından çiftçilere sertifikalı ithal ceviz fidanı dağıtıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Özel İdare bütçe kaynaklı olarak İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce yapılan proje kapsamında, Gediz merkez ve Eskigediz, Yenikent, Yeşilçay, Üzümlü, Akçaalan ve Cebrail beldeleri ile Işıklar, Polatköy, Çukurören, Ilıcasu, Yenigüney, Yelki, Uğurluca, Tepepınar, Sumaklı, Sazak, Saruhanlar, Kıran, Karaağaç, Göynük, Aksaklar, Aşıkpaşa ve Yeşilova köyleri olmak üzere toplam 23 yerleşim yerinden 103 çiftçiye 6 bin 250 adet sertifikalı ithal ceviz fidanı dağıtımı yapıldı.

Gediz İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Cihan Ulusoy, Müdürlük Ziraat Mühendisleri Elif Genel, Ali Osman Gültekin, Cuma Çepik, Halil Acar ve Turgut Ahmet Vural tarafından örnek demostrasyon bahçeleri uygulamaları çerçevesinde seçilen 103 çiftçiye 6 bin 250 adet sertifikalı ithal ceviz fidanı dağıtımı yapıldığını söyledi.

Hazırlanan proje ile bölgede damlama sulama sistemini yaygınlaştırmayı ve ilçede yeni ceviz çeşitlerini tanıtmayı amaçladıklarını belirten İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Cihan Ulusoy, “Dağıttığımız ceviz fidanları ithal Amerikan menşei Chandler ve Pedro çeşididir. Bu ceviz türleri çeşit olarak İlkbahar geç donlarına karşı dayanıklı, kendini tozlayan, ürün kalitesi bakımından iyi bir çeşittir.

Damlama sulama sistemini kurmayı ve usulüne uygun yetiştirmeyi taahhüt eden 103 çiftçimizle gerçekleştirilen bu projede yaklaşık 417 dekarlık kurulmuş bahçemiz olacak” dedi.

haber724

Bir Cevap Yazın