Şifalı diye satıldı ama zararlı çıktı

0
1045
Şifalı diye satıldı ama zararlı çıktı

Süt, sucuk, su ve peynir gibi gıda ürünlerinde sağlığa zararlı içerik barındıranları açıklayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bu kez de ‘takviye gıda’ imal eden şirketleri deşifre etti.

Bu çerçevede sağlığa zararlı bulunan 8 ürün teşhir edildi. Takviye edici gıda üretimi olan 135 işletmede 357 denetim yapan bakanlık, bu işletmeler tarafından üretilen ürünlerin piyasa kontrollerinde muayene ve analiz amacıyla 99 numune alınırken, 62 idari yaptırım kararı uyguladı. Faaliyet alanı içerisinde alkolsüz içecek üretimi olan 462 adet işletmede 901 adet denetim yapılırken, yapılan kontrol ve denetimler sonucu 92 idari yaptırım kararı uygulandı. Bu kapsamda alınan numunelerin laboratuvar analizleri sonucunda içeriğinde ilaç etkin maddesi tespit edilen firma ve ürünlerine ait bilgiler de açıklandı.

Takviye edici gıdalar, gazlı içecekler ve enerji içeceklerinde yapılan denetimlerde teşhir edilen marka ve ürünleri şöyle: Nurs Lokman Hekim Bitkisel Ürünler Merkezi’nin Formula 21 markası ile imal ettiği panax ginsengli bitkisel karışım kapsül; Nurs Lokman Hekim Gıda Tarım Bitki Botanik Med.San.Tic. Ltd.Şti’nin Nurs Lokman Hekim markası ile ürettiği epimedyumlu bitkisel karışım macun; MS İlaç Pazarlama ve Dış Tic.Şti’nin Maurers Krautergarten markası ile imal ettiği Maurers Krautergarten gıda takviyesi; Elit Natural Gıda Kozmetik San.Tic.Ltd. Şti.’nin Aresmen markası ile ürettiği epimedyumlu bitkisel karışım macun; Veysi Topuz Gıda Mad. İth. İhr. San. ve Ticaret’in imal ettiği Themra marka epimedyumlu bitkisel karışım macun; Altanea Gıda AŞ’nin Buzzer Plus markalı ginseng ve guaranalı limon aromalı gazlı içeceği; Can Meşrubat Gıda Tur. Teks.San. ve Tic. Ltd.Şti’nin Nitromax + 18 markalı, ilaç etkin maddesi / 19-O homosildenafil olan enerji içeceği, Can Meşrubat Gıda Tur. Teks.San. ve Tic. Ltd.Şti’nin Nitromax + 18 markalı, ilaç etkin maddesi / dimethylhomosildenafil olan enerji içeceği.

Cihan

Kaynak: http://retailnews.com.tr/sn/news/pt/full/lang/tr/catId/50/id/16591/seo/Sifali_diye_satildi_ama_zararli_cikti

Bir Cevap Yazın