Sigaranın Elektroniği Zararlı Mı? Yararlı mı ?

0
23216
elektronik sigara

Bilim insanlarında yapılan araştırmalar sonucunda sigara günümüzde sağlık sorunlarının pek çoğunun ana nedeni ve insanoğlunun karşısındaki en büyük tehlikelerden biri olarak görülmektedir.
Çeşitli bahanelerle, sinirlerimi geçiştiriyor, beni canlandırıyor yada sıkıntılarımı gideriyor ile kullanılan ve kalp damar hastalıkları başta olmak üzere pekçok hastalığa neden olan sigaranın içerisindeki maddeleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Polonyum-210 (kanserojen),Radon (radyasyon),Metanol (füze yakıtı),Toluen (tiner),Kadmiyum (akü metali),Bütan (tüp gaz),DDT (böcek öldürücü),Hidrojen Siyanür (gaz odaları zehri),Arsenik (fare zehri),Amonyak (tuvalet temizleyici),Karbonmonoksit (egzoz gazı),Nikotin (bağımlılık yaratan tek madde)ve 3885 toksik madde bulunmaktadır.İnsan vücunduna verdiği zararların yanı sıra sigaranın ekonomik olarak verdiği zararda hiçte azımsanmayacak kadardır. Kuşkusuz bunca zararı olan ve bağımlılık yaratan bir maddeyi bırakmak kolay olmayacaktır.Bunun için öncelikle çelik gibi bir iradeye ve yardımcı yöntemelere ihtiyaç vardır.

Sigaradan kurtulmada etkili yöntemlerden biri olan elektronik sigara nın pek çok Avrupa ülkesi ve Amerikada sigaraya oranla zararının çok daha az olduğu kabul edilmiştir.Daha önce yayınlanan haberlerde İngilterede recete ile hastalara verilip tedavi amaçlı kullanıldığı beyan edilen elektronik sigara için ülkemizde sağlık amaçlı bilimsel incelemesi henüz yapılmamıştır.

Kullanımı yaygınlaşan elektronik sigaralar, cihaz içerisine konulan sıvıları buhar haline getirerek yalancı sigara hissiyatı vermektedir. Elektronik sigara içerisinden çıkan buhar kokusuzdur, dişleri sarartmaz ve katran yoktur.Kötü kokular duymazsınız ve etrafınızdaki insanların sağlıklarını olumsuz biçimde etkilemezsiniz.Elektronik sigara cihazının içerisine konulan bitkisel özler içeren, nikotin su ve alkol gibi maddelerden oluşan e-likitler pekçok markada piyasada satılmaktadır.

insanları sigaranın binlerce zararlı maddesinden uzaklaştıran elektronik sigara ve benzeri alternatif yöntemler kuşkusuz günümüzde önemini daha çok arttırmaktadır.

Bir Cevap Yazın