Sigarayı bırakmak isteyene müjde

0
766
Sigarayı bırakmak isteyene müjde

Sigarayı bırakmak isteyen tiryakilerin kullanması gereken ilaçlar SGK kapsamına alınıyor.

Sigaradan kurtululup sağlıklı bir yaşama adım atmak isteyenlere müjdeli bir haber geldi. Bu bağlamda sigarayı bırakmak isteyen tiryakilerin kullanması gereken ilaçlar SGK kapsamına alınıyor.

Advertisement

Türkiye genelinde yer alan 402 sigara bırakma polikliniğine başvuran sigara tiryakilerinin tedavi süreçleri ve tedavi sonrası kullandığı ilaçlar Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmıyor, Sağlık Bakanlığı kendi bütçesinden ödeme yapıyordu. Ancak bu sistemde yaşanan sıkıntılar Bakanlık ve SGK’yı harekete geçirdi. Yapılan görüşmelerin ardından polikliniklerde tedavi gören hastaların ilaçlarının SGK tarafından karşılanması kararı alındı.

ORAN ARTACAK

Şu an polikliniklerde yurtdışından getirilen Champix ve Zyban isimli ilaçlar kullanılıyor. İlaçların ücretsiz dağıtılmasıyla, sigarayı bırakmak isteyenlerin sayısının ciddi oranda artıracağı öngörülüyor.

250 BİN İLAÇ

Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2012 yılı içerisinde 325 bin 134 kişi sigarayı bırakmak için polikliniklere müracaat etti. 2013 yılı ilk 5 ayında ise müracaat sayısı 135 bin 582 olarak gerçekleşti. Polikliniklere başvuran ve yapılan tetkikler sonucu ilaç kullanması gereken sigara bağımlılarına 250 bin ilaç satıldı. İlk etapta bu ilaçlar Sağlık Bakanlığı tarafından karşılandı.

Kaynak: Büyüyen Türkiye

Bir Cevap Yazın