Siirt’te Seracılık Yaygınlaşıyor

0
1098
sera,örtüaltı tarımı

sera,örtüaltı tarımıSiirt’te örtü altı tarım olarak adlandırılan seracılık yaygınlaşıyor.
Siirt’te örtü altı tarım olarak adlandırılan seracılık yaygınlaşıyor.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İlhan Özel, yaptığı açıklamada, Siirt’te iklimin seracılığa uygun olduğunu, bu tarımı yaygınlaştırmak istediklerini belirtti.
Birçok yerde küçük çaplı serada çiftçilerin üretim yaptığını kaydeden Özel, ancak bunların arasında yüzde 50 hibe desteğiyle gerçekleşen iki yerdeki seranın ön plana çıktığını bildirdi.
Kurtalan ilçesine bağlı Yunuslar köyündeki seranın çok modern ve son model donanıma sahip olduğunu aktaran Özel, bu seraların kışın kömürle de ısıtılabildiğini anlattı.
Siirt-Baykan karayolu üzerindeki seradan da ilk ürünlerin alındığını ifade eden Özel, “10 dönüm alandaki seradan ürün alınması ile ilimiz sera ürünleri konusunda Van, Ağrı, Kars, Muş, Batman, Diyarbakır gibi çevre illere de hitap edecek konuma geldi. Artık ilimiz seralarında üretilen domates, salatalık, marul ve diğer sebzeler bu illerimizde pazara sunuluyor. Seracılığı geliştirmek amacıyla çiftçilerimize yönelik eğitim ve hibe desteğini önümüzdeki süreçte de devam ettireceğiz” dedi.

Bir Cevap Yazın