Sıkmak için organik meyve arıyorlar

0
1471
organik meyveANKARA (A.A) – Zeynep Akyıl – Organik meyveden direkt sıkma işlemini gerçekleştiren, ekolojik, katkısız meyve suyu üreten ve dünyada 3 fabrikadan biri olan Türk Elite Naturel firması, ürünlerine yüksek talep olmasına rağmen, organik meyve bulmada sıkıntı yaşıyor.

Elite Naturel Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Eşmekaya, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, 5 bin çiftçiyle anlaşmalı olarak organik meyve üretimi yaptıklarını belirtirken, bunun yetmediğini, yeni organik meyve bahçeleri yaratmak istediklerini söyledi.
Yaptıkları işin organik meyvenin suyunu sıkmak, hiçbir katkı maddesi eklemeden şişelemek olduğunu anlatan Eşmekaya, köy köy gezip organik meyve işini bıkıp usanmadan anlattıklarını, tamamiyle organik ürünler için ilaç kalıntısı olmayan, suni gübre ve hormon kullanılmamış meyve bahçeleri bulmak gerektiğini ifade etti.
Bunun da sanıldığı kadar kolay olmadığını belirten Eşmekaya, şöyle devam etti:
”Taze meyve senede bir ay var, biz bu bir ay içinde 12 aylık ihtiyacımızı alıp sıkmak ve depolamak zorundayız. Bu büyük bir yer ve finansman yükü getiriyor tabi ki. Bu sebeple dünyada bu işi kimse yapmak istemiyor. 3 yıl önce dünyada sekiz fabrika vardı bizim gibi çalışan, şimdi ise biz dahil üçe düştü bu sayı. Biz, özellikle çocuklarımız , organik meyve suyu içsin , tarım ilacı ve kimyevi gübre ile yetiştirilmiş meyveler yemesinler diye bu işi yapmaya devam edeceğiz . Bizimle çalışabilecek meyve üreticilerine ulaşmak istiyoruz”
Organik meyve üretmenin zorlu bir süreç olduğunu ve disiplin gerektirdiğini belirten Eşmekaya, kendileriyle çalışan 5000 çiftçi sayısını daha da artırmak istediklerini söyledi.
Organik meyve üreten çiftçilerle sözleşme imzaladıklarını ve alım garantisi verdiklerini anlatan Eşmekaya, ”Yeni organik meyve üreticileri ile tanışmak ve onlarla sözleşme imzalamak istiyoruz. Bu arada kendi organik meyvelerimizi üretmek üzere uygun tarla arayışımızı da sürdürüyoruz” dedi.
-ÜRÜNLERİ, YURTDIŞINDA İLGİ GÖRÜYOR-
Organik meyveden sıkma, ekolojik, katkısız meyve suyu üreten Türk firması Elit Naturel, alışagelmişin dışında ürettiği lezzetlerle yurtdışında ilgi görüyor.
Bilinen çeşitler dışında nar, karadut, siyah üzüm, kavun, karpuz, armut, ayva, yaban mersini gibi lezzetlerle Türkiye’nin yanı sıra yurtdışındaki marketlerde de yerini alan Elit Naturel’in yüzde 100 doğal, organik meyveden sıkma ürünleri, bazı Avrupa ülkelerinde de eczanelerde satılıyor.
Şirketin ürün yelpazesinde ayrıca yurtdışında büyük ilgi gören, orkide, vişne çiçeği, otantik gül şerbeti gibi çiçek özlerinin bulunduğu ”çiçek serisi” ile acai üzümü, yaban mersini, yeşil çay karışımlı meyve suları da bulunuyor.
Şirket, üretim koşulları ve ürünleriyle dünyadaki 7 örnekten biri olarak gösteriliyor. Türkiye genelinde 5 bin üreticiye istihdam sağlayan Elit Naturel, yılda yaklaşık 5 bin ton üretim yapıyor ve bunun 2 bin 500 tonunu da yurtdışına ihraç ediyor. Elit Naturel’in meyve sularını ihraç etiği ülkeler arasında ”ABD, Kanada, İngiltere, Almanya, Fransa, Belçika, Avusturya, Yunanistan, İsviçre, Japonya, Avustralya, Hong Kong, Tayvan Çin, Güney Kore, Dubai, Suudi Arabistan, İsrail, Malezya, Macaristan, Rusya, Kıbrıs” bulunuyor.
Yüzde 100 organik sertifikalı siyah üzüm çekirdeği ile nar çekirdeği ekstraktını da piyasaya sunan Elit Naturel’in bu ürünleri yurtdışında eczanelerde satılıyor.

Bir Cevap Yazın