Silifke’de ‘bal üretim ormanları’ oluşturuldu

0
1151

silifke bal alanlarıMERSİN (İHA) – Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde olduğu gibi Silifke’de de hayata geçirilen ‘Bal Üretim Ormanı Projesi’ kapsamında 75 dönümlük bal üretim ormanı oluşturuldu.

İlçeye bağlı Bahçederesi Köyü Şehitlik mevkiinde oluşturulan 75 dönümlük bal ormanı alanına öğrenciler ve vatandaşlar 20 bin adet biberiye, 5 bin adet akasya, 7 bin adet harnup ve bin adet incir fidanı diktiler.

Silifke Orman İşletme Müdürü Mustafa Arslan, Mersin Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içerisinde yer alan ve proje için tahsis edilen ormanlık alanlara yerleştirilen arı kovanları ve buradan elde edilen ürünün de bölgede yaşayanlar açısından önemli bir gelir kaynağı olduğu vurgulandı.

Bal ormanlarının hem arıcılar hem de orman köylüsü açısından önemli bir gelir kapısı olacağını vurgulayan Arslan, “Bal ormanı oluşturduğumuz alanda doğal olarak bol miktarda kekik ve püren bulunmaktadır. Bunların yanı sıra biberiye, akasya, harnup ve incir fidanları ektik. Ekilen bitkiler çiçekli bitki olduğu için arıcılar arılarını kışın bu bölgeye getirecekler. Orman köylüsü de kekik ve biberiye bitkilerinin yapraklarını toplayarak gelir elde edebilecek” dedi.

Bölge Müdürlüğü sınırları içinde 200 bin adet arı kovanı bulunduğu bilgisini veren Gözükara, “Bal üretimi, yöre insanımıza da önemli bir gelir sağlıyor. Burada üretilen balın kalitesi de oldukça yüksek. Orman Teşkilatı olarak, arıcılığın önünü açarken, bu konuda yapılacak olan çalışmaları destekleyerek, organik ürünlerin üretimine de katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bu konuda gerekli sahaları da organik üretim için tahsis ediyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Silifke Kaymakamı Fatih Damatlar, Orman Bölge Müdürü Mustafa Gözükara, Orman İşletme Müdürü Mustafa Arslan, Silifke Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Nasuhoğlu, İlçe Tarım Müdürü Yusuf Gün, Milli Eğitim Müdürü Kazım Alp Alkan, Çilek anaokulu öğrencileri ile birlikte dikilen fidanlara can suyu verdiler.

Bir Cevap Yazın