Silvan’da çiftçilere budamayla ilgili bilgi verildi

0
838
Silvan'da çiftçilere budamayla ilgili bilgi verildi

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından çiftçilere meyve ağaçlarının budamasıyla ilgili bilgi verildi.

Silvan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından çiftçilere meyve ağaçlarının budamasıyla ilgili teorik ve pratik bilgi verildi. Silvan Kaymakamlığı Hasuni toplantı salonunda verilen eğitime Silvan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hıdır Şimşek, Tarımsal Eğitim Yayın Projesi ziraat mühendisi Mehmet Almak ve çiftçiler katıldı. Ağaç budamasıyla ilgili verilen eğitimde budama şekilleri, şekil budaması, mahsul budaması ve gençleştirme budaması hakkında çiftçiler eğitildi. Meyve ağaçlarını büyütürken onların budama şekline çok dikkat edilmesi gerektiğini belirten Tarımsal Eğitim Yayın Projesi ziraat mühendisi Mehmet Almak, “Ağaçların büyüme sezonu dört aşamadan oluşur. Meyve ağaçları yaşlandıkça genellikle verimi artar.

Budamanın Şubat ve Mart aylarında yapılması gerekiyor. Meyve ağaçlarını budarken meyve veren dalları kesmemeye dikkat etmeliyiz. Ağaçlarda dalları kısa kesmeye dikkat etmeliyiz. Bununla birlikte eğilmiş, bükülmüş dalların bir kısmını çıkarmak, açıları genişletilmiş dalların açılarını düzeltmek, fazla meyve dalı varsa seyreltmek, ağaçları azotlu gübreler ve diğer gübrelerle dengeli gübrelemek gerekiyor. Ana dallar arasında gelişme bakımından düzensizlikler varsa kuvvetli dallar bırakılmalı, dallar arasındaki açı iyi hesaplanmalı fazla geniş ve dar olmamalıdır” dedi.

AA

Bir Cevap Yazın