Simav’da çiftçilere meyve fidanı dağıtıldı

0
970
Simav'da çiftçilere meyve fidanı dağıtıldı

Kütahya’nın Simav ilçesinde çiftçilere, 7 bin 700 adet fidan dağıtıldı

Bu amaçla düzenlenen törene Simav Kaymakamı Yüksel Ünal, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ali Ceylan, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Çetin Balamur ve diğer vatandaşlar katıldı.

Simav merkez, belde ve köylerinde iklim ve coğrafi şartlar dikkate alınarak özellikle kiraz, Japon eriği ve deveci armudunun geliştirilmesi amaçlanıyor. Kestane ve kuru fasulyeyle ünlü Simav’ın, dağıtılan fidanlarla önümüzdeki yıllarda meyveleriyle de tanınması hedefleniyor. Törende konuşan Kaymakam Ünal, bölgeye yeni gelir kapıları açılmasını istediklerini belirterek, “Bugün üç çeşit meyve fidanı dağıtıyoruz. İlk defa çiftçilerimize, yeni bir kiraz cinsi veriyoruz. İlçemizin büyük kısmı ormanlık, ormanlık yerde de kiraz yetişir. Özellikle bu vereceğimiz regina cinsi kiraz, ilçemizde güzel bir gelir kaynağı olur. Bütçe olarak yaklaşık 30 bin lira ödenek ayırdık. Vatandaşlarımızın dağları, taşları, ilçemizin her tarafını kirazlarla, eriklerle ve şeftalilerle doldurmasını istiyoruz.” dedi.

İlçe Müdürü Ceylan ise üç beş yıl sonra çiftçilerin mevsimine göre meyve alabileceği, pazara götürüp satabileceği bahçeler kurmasını hedeflediklerini söyledi: “Fidanların dikilmesinde mühendis ve tekniker arkadaşlarımız yardımcı olacak. Yaklaşık 150 çiftçi vatandaşımız müracaat etti. Bunlara fidanlarımızı teslim edeceğiz. Başka talep edenler olursa elimizden geleni yapacağız.”

Törende daha sonra fidan dikimi, görevli teknikerler tarafından anlatıldı. Şenköy’den gelen çiftçi Muzaffer Karaduman ise erik, vişne, ceviz ve bu yıl ilk defa kiraz dikeceğini belirterek, “Kaymakamımız ve İlçe Tarım Müdürlüğü’nden Allah razı olsun, bizi yönlendiriyorlar. Tarım Müdürlüğü’ndeki arkadaşlar köylere geliyor ve her konuda yardımcı oluyor. Bu fidanlar, ilçemiz ve köyümüz için hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

Törende 4 bin adet kiraz, 2 bin 200 adet Japon eriği, bin 500 adet deveci armudu fidanı dağıtıldı.

cihan

Bir Cevap Yazın