Simav’da Japon Eriği

0
1309

japon eriğiKÜTAHYA (İHA) – Kütahya Simav’da Kaymakamlık başta olmak üzere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile İlçe Tarım, Ziraat Odası ile TEMA’nın önderliğinde 4 yıl önce başlatılan “ Bir Köy Bir Ürün” projesi kapsamında ilçenin Yağmurlar köyüne dikilen Bin adet Japon Eriği fidanlarının meyve vermeye başlaması hem yöneticileri hem de üreticileri sevindirdi.

Yağmurlar köyü Muhtarı ve aynı zamanda meyve üreticisi Mahmut Turgut, 4 yıl önce dikilen Bin adet dolayındaki Japon eriği fidanlarının meyve vermeye başlamasıyla umutlandıklarını bildirdi.

Fidanları dikerken bu günleri göreceklerini hiç akıllarına getirmediklerini ifade eden Mahmut Turgut, kendilerini uyaran yöneticilere köy halkı olarak şükranlarını sunduklarını söyledi.

Yağmurlar köyünün toprak yapısı olarak meyveciliğe çok elverişli bulunduğunu kaydeden Turgut, “Köyümüzde vişne ve kiraz ağırlıklı olmak üzere muşmula, elma, armut ve ayva bolca yetiştiriliyor. Bu meyvelerimizi zamanı gelince satarak geçimimizi sağlıyoruz. Ancak tarlalarımızda kendiliğinden yetişen yerli eriklerin hiçbir ekonomik değeri bulunmuyor. Şimdi yerli eriklerin yerine diktiğimiz Japon eriklerini de satarak aile bütçemize daha çok gelir sağlayacağımızı umuyorum. Yöneticilerimizi dinlemekle ne kadar isabetli bir karar verdiğimizi şimdi hem ben hem de köy halkı olarak çok iyi anlıyoruz. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Japon erikleri bölgemizde henüz olgunlaşmadı. Bir aya kadar olgunlaşır. Kiraz ve vişne de bu yıl umduğumuzu bulamadık. Japon eriği imdadımıza yetişecek gibi görünüyor” şeklinde konuştu.

Bölgede incelemelerde bulunan Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, “Bir Köy Bir Ürün Projesine destek vermekle ne kadar isabetli bir iş yaptıklarını köylülerle birlikte 4 yıl sonra görmenin mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

Bir Cevap Yazın