Sinarit ve Trança Balığı’da Kültür Balıkları Arasında Yer Alabilecek

0
995
SİNARİT VE TRANÇA BALIĞI' DA KÜLTÜR BALIKLARI ARASINDA YER ALABİLECEK

Ege Üniversitesi (EÜ) Su Ürünleri Fakültesi İç Sular Biyolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Özbek, kilogram fiyatı en az 50 lira olan olan sinarit ve trança gibi balıkların kültür balıkçılığı sayesinde her eve girebileceğini söyledi.
Prof. Dr. Özbek, Türkiye’de su ürünleri sektörünün çok ilerlediğini, hatta sektör temsilcilerinin ”Avrupa liderliğine oynadığını” belirtti. Gelişen kültür balıkçılığı sayesinde, doğal stoğu azalan çipura, levrek gibi balıkların üretilerek herkesin rahatça tüketebileceği fiyattan piyasaya sunulduğunu ifade eden Özbek, yeni ve pahalı balıkların da üretimine başlandığını bildirdi.

Doğal balık ile kültür balığı arasında lezzet farkı olduğunu ancak besin değeri konusunda herhangi bir fark bulunmadığını dile getiren Prof. Dr. Özbek, şöyle konuştu:

”Kilogram fiyatı en az 50 lira siranit ve trançayı herkes alamıyordu ama kültür balıkçılığı ile fiyat düşmeye ve üretim artmaya başladı. Bu balık türlerini ucuz fiyata alamazsınız. Lüks yerlerden almaya kalkarsanız fiyat da katlanır. Malum bu fiyatı bir kilo balığa herkes veremez. Kültür balığı ile üretim ne kadar artarsa fiyat da o kadar düşer. Kültür balıkçılığının takviyesiyle evlere artık bu balıklar girmeye başladı. Mercanı, sinariti, trançayı raflarda görmeye başladık. Doğal yollardan bulunması çok zor olan bu balıklar hem pahalı hem de az bulunuyor. Sektörde üretimin artmasıyla trança, sinarit ve mercanı daha ucuza yemeye başlayacağız.

Doğal balığa uygulanan her pişirme yöntemi kültür balığına da uygulanabilir. Trança ve sinarit, şiş ve ızgara yoluyla pişirmeye de uygundur. Farklı pişirme teknikleri uygulansa da bu balıklar sağlığa yararlıdır.”

AA

Bir Cevap Yazın