Sındırgı’da yeşil kurt ve domates güvesi mücadelesi başladı

0
1014
İhracatı domates sırtladı

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, hastalıkla karşı karşıya kalmamaları için domates üreticilerini uyardı.

Sındırgı Ovası’nda domates tarlalarını kontrol eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nde görevli ziraat mühendisi Samet Demir, yeşil kurt, bakteriyel benek hastalığı, kırmızı örümcek ve Tuta Apsoluta (domates güvesi) hastalıklarının görülmeye başladığını belirtti. Üreticilerin mücadele etmesi gerektiğini kaydeden Demir, “Bu hastalıklar domates üretiminde verimi çok hızlı bir şekilde azaltmakta ve bitkinin verim süresini kısaltmaktadır. Zararlı, bitkinin özsuyunu emerek zarar oluşturmaktadır. Bu zararlıya karşı çiftçilerimizin ilaçlı mücadeleye geçmeleri gerekmektedir.” dedi.

Advertisement

Üreticilerin ilaçlarla ilgili olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğüne başvurmaları gerektiğini ifade eden Demir, “Domates üretimi yapan çiftçilerimiz, tarlalarında hastalığın başladığını gördükleri takdirde hiç zaman kaybetmeden müdürlüğümüze gelerek nasıl mücadele etmeleri gerektiği ve kullanacakları zirai ilaçların neler olduğu konusunda bilgi almalıdır. Vatandaşlarımız hastalıklara karşı doğru zamanda doğru ilacı doğru dozda kullanmaları gerekiyor.” şeklinde konuştu.

haber46

Bir Cevap Yazın