Şırnak’ta Şarbon Vakası

0
1005
Şırnak'ta Şarbon Vakası ,tarımsal haber,tarımsal desteklemeler,tarımsal ekonomi,tarımsal hibe,tarımsal enflasyon
Şırnak'ta Şarbon Vakası ,tarımsal haber,tarımsal desteklemeler,tarımsal ekonomi,tarımsal hibe,tarımsal enflasyon

Şarbon virüsü nedeniyle 80 küçükbaş hayvan telef oldu

-Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Yaldız: “Söz konusu bölgeye hayvan giriş ve çıkışları yasaklandı”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Yaldız, yaptığı açıklamada, şarbon vakasının bir hafta önce ortaya çıktığını belirtti.

Yeniaslanbaşar köyü yakınlarındaki merada 600 küçükbaş hayvanda şarbon virüsü tespit edildiğini kaydeden Yaldız, şöyle dedi:

“29 Mayıs 2013 tarihinde Bahçelievler Mahallesi’nde bulunan küçükbaş hayvanlarda şarbon hastalığı ortaya çıkıyor. Bu hayvanların yer aldığı sürü Yeniaslanbaşar köyü yakınlarındaki Risor denilen bölgede otlatılıyor. 600 küçükbaş hayvanın yer aldığı sürüye hastalık bulaşıyor. Hastalık nedeniyle 80 küçükbaş hayvan telef oldu. Söz konusu bölgeye hayvan giriş ve çıkışları yasaklandı. Gerekli dezenfekte çalışmalarını tamamladık.”

Bölgedeki ölü hayvanların bertaraf edilmesi ve çukurlara gömülmesi için belediyeden yardım istediklerini belirten Yaldız, “Belediye kireçleri hazırladı. Çukurların açılma aşamasındayız. Belediye bize yardımcı olursa hayvanları kireçli çukurlara gömerek kapatacağız. Hastalıklı hayvanları aşılamaya başladık. Şuan itibarı ile 450 hayvan aşıladık” dedi.

Hastalığın insan sağlığını da tehdit ettiğini ifade eden Yaldız, “Vatandaşlardan, o bölgeye gelen görevlilere yardımcı olmalarını istiyoruz. Hayvanların biran evvel aşılanması gerek. Bu hastalık, uzun süreli hüküm sürecek nitelikte riskli bir hastalık. O bölgede yetişen hayvanların kesimlerini de yasakladık. Şarbondan ölen hayvanların etlerinin tüketilmesi de sağlık açısından tehlikeli olduğu için kasaplarımızı da bu konuda uyardık. Vatandaşlarımız da bu konuda çok duyarlı olması gerekir” diye konuştu.

Yaldız, hayvanlarını aşılatmayanlar hakkında cezai işlem yapılacağını da sözlerine ekledi.

Halk Sağlığı Müdürü Muhsin Hayam Elçi de 15 kişinin hastalıklı hayvanlara temas ettiğinin belirlendiğini ifade ederek, “Bu kişilere hastalığın belirtileri hakkında bilgi verildi. Durum, toplum ve insan sağlığı açısından kontrolümüz altında olup rutin değerlendirmeler hastalık tümü ile ekarte edilene kadar devam edilecektir” dedi.

haber36

Bir Cevap Yazın